Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. ABD Temsilciler Meclisi UCM’ye Yaptırım Tasarısını Kabul Etti

ABD Temsilciler Meclisi UCM’ye Yaptırım Tasarısını Kabul Etti

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
26 0

Cumhuriyetçilerin Çoğunlukta Olduğu Meclis’ten Önemli Karar

ABD Temsilciler Meclisi’nde yapılan oylamada, 155 hayır oyuna karşılık 247 evet oyuyla kabul edilen tasarı, Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (UCM) yaptırım uygulanmasını öngörüyor. Bu karar, Cumhuriyetçi vekillerin tamamının lehte oy vermesiyle dikkat çekti.

Demokratların Tavrı ve Beklentiler

42 Demokrat temsilcinin de evet oyu verdiği tasarıya karşı çıkan Demokratlar, UCM’ye yaptırım adımının yanlış bir yaklaşım olduğunu vurguladı. Tasarının yasalaşması için Senato’da da kabul edilmesi ve ABD Başkanı Joe Biden tarafından imzalanması gerekiyor. Biden, UCM’nin İsrail ve İsrailli siyasetçiler üzerinde yargı yetkisinin olmadığını savunarak, UCM’ye yaptırım uygulanmasının doğru olmadığını belirtti.

Netanyahu ve Diğer İsimler İçin “Yakalama Kararı” Başvurusu

UCM Başsavcısı Kerim Han, 20 Mayıs’ta, İsrail Başbakanı Netanyahu ve Savunma Bakanı Yoav Gallant hakkında “yakalama kararı” başvurusunda bulunduğunu açıklamıştı. Han, İsrail Başbakanı Netanyahu ve Savunma Bakanı Yoav Gallant’a ek olarak Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, Hamas’ın Gazze’deki lideri Yahya Sinvar ve Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugaylarının lideri Muhammed ed-Dayf hakkında da aynı şekilde “yakalama kararı” talep etmişti.

İlgili Yazılar