Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. AİHM, Rusya’nın Kırım’da İnsan Hakları İhlallerini Onayladı

AİHM, Rusya’nın Kırım’da İnsan Hakları İhlallerini Onayladı

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
43 0

AİHM Büyük Dairesi, Rusya’nın Kırım’da Yaptığı İhlalleri Değerlendirdi

AİHM Büyük Dairesi, Rusya’nın Kırım’da yaptığı ihlallere ilişkin Ukrayna’nın başvurusuyla ilgili kararını açıkladı.

Rusya’nın İhlal Ettiği Temel Haklar

Büyük Daire, Rusya’nın Kırım’da Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde (AİHS) yer alan yaşama hakkı, ifade ve din özgürlüklerini de kapsayan bir dizi temel hakkı ihlal ettiğine hükmetti.

Rusya’nın Tatar Türkleri ve Gazetecilere Kötü Muamelesi

Rusya’nın Ukraynalı askerlere, Ukrayna kökenli kişilere ve Kırım’daki Tatar Türkleri ve gazetecilere kötü muamele ettiğini belirten Büyük Daire, Rusya’nın AİHS’nin işkence yasağını kapsayan 3. maddesine uymadığına karar verdi.

AİHM’in İhlal Hükmettiği Maddeler

Mahkeme, Rusya’nın bölgede, AİHS’nin yaşama hakkına ilişkin 2. maddesini ve Tatar Türklerine yönelik tutumu nedeniyle aynı sözleşmenin ayrımcılığı yasaklayan 14. maddesini ihlal ettiğine hükmetti.

Rusya’nın Verilen Kararlar Doğrultusunda Hareket Etmesi Gerekiyor

Rusya’nın Kırım’da özellikle imam ve Ukraynalı Ortodoks rahiplere gözdağı verdiğini ve “zorbalık” ettiğini belirten mahkeme, Rus hükümetinin, en kısa sürede Kırım’a gönderilen mahkumların güvenli şekilde Rusya’daki hapishanelere sevk edilmesini istedi.

Ukrayna’nın AİHM’e Başvuru Gerekçesi

Ukrayna, 2014’te Kırım’ın ilhakından bu yana Rusya’nın bölgede AİHS’yi ihlal ettiğini ve Kırım’da, Ukrayna’nın bazı bölgelerinde ve Rusya’da Ukraynalıların siyasi görüşleri ve Ukrayna’yı destekleyen eylemleri nedeniyle sistematik olarak “zulüm” gördüğünü gerekçe göstererek, 2014 ve 2018’de AİHM’e başvurmuştu.

İlgili Yazılar