Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. BM Çalışanının Ölümü Üzerine Lenarcic’ten Başsağlığı Mesajı

BM Çalışanının Ölümü Üzerine Lenarcic’ten Başsağlığı Mesajı

haberci haberci - - 1 dk okuma süresi
38 0

BM Afetlerden Sorumlu İnsani Yardım Koordinatörü Janez Lenarcic, saldırıda yaşamını yitiren BM çalışanının ailesine başsağlığı diledi. Lenarcic, insani yardım çalışanlarının hedef alınmaması gerektiğini vurgulayarak, “Bugün Gazze’de hayat kurtarma görevini yerine getirmekte olan bir insani yardım konvoyuna düzenlenen saldırıyı kınıyorum.” dedi.

BM Aracına Yönelik Saldırı

İsrail basınında bugün çıkan haberlere göre, Gazze Şeridi’nde bir araca düzenlenen saldırıda bir BM çalışanının hayatını kaybettiği, saldırının henüz kim tarafından yapıldığının bilinmediği aktarıldı. Filistinli kaynaklar ise üzerinde BM yazısı ve bayrağı bulunan araca İsrail güçlerince ateş açıldığını ifade etti. İlk belirlemelere göre biri ağır olmak üzere yaralıların olduğu bilgisi verildi.

BM Genel Sekreteri Guterres’in Açıklaması

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah kentindeki Avrupa Hastanesi’ne giden BM aracına yönelik saldırı sonucu BM Güvenlik Birimi’nden bir personelin öldürülmesi ve diğerinin yaralanmasını üzüntüyle öğrendiğini bildirdi. Guterres, BM personeline yönelik tüm saldırıları kınayarak kapsamlı soruşturma istedi.

İlgili Yazılar