Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. BM Cenevre Ofisi, Ukrayna’daki İnsani Yardım Çalışmalarını Değerlendirdi

BM Cenevre Ofisi, Ukrayna’daki İnsani Yardım Çalışmalarını Değerlendirdi

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
37 0

Brown, Ukrayna’daki Durumu Değerlendirdi

BM Cenevre Ofisi’nden yapılan açıklamaya göre, BM yetkilisi Brown, haftalık basın toplantısında Ukrayna’daki insani yardım çalışmalarına ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

Artan Savaş ve İnsani Durum

Brown, Rusya ile Ukrayna arasındaki şubat 2022’de başlayan savaşın son dönemde yoğunlaştığını vurgulayarak, bu durumun günlük hayatı ve yardım çalışmalarını olumsuz etkilediğini belirtti. Brown, “Bugün bir füze saldırısını duyabilirsiniz ve yarın unutacaksınız. Ancak bunun çok geniş çaplı etkileri oluyor. İnsanlar evlerini, hayatlarını kaybediyor ve yaralanıyor.” dedi.

Enerji Altyapısına Yönelik Saldırılar

BM yetkilisi ayrıca Ukrayna’da enerji altyapısına yönelik artan saldırılara da dikkat çekerek, savaşın başından bu yana Ukrayna’nın enerji üretebilme kapasitesinin en az yüzde 60’ını kaybettiğini açıkladı. Enerji için gerekli alternatif sistemlerin sağlanması için BM’nin yoğun çaba harcadığını belirten Brown, savaşın devam etmesi halinde yaşanan acıların artacağını ifade etti.

Ukrayna Barış Zirvesi ve BM’nin Rolü

İsviçre’de yarın başlayacak Ukrayna Barış Zirvesi’ne BM’nin “gözlemci” olarak katılacağını duyuran Brown, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ve İsviçreli yetkililerle görüşeceğini belirtti. Brown, “BM orada olacak. Ukrayna için adil bir barışı savunmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Zirvenin Amaçları

Ukrayna Barış Zirvesi, gelecekteki barış sürecine ilham vermek amacıyla düzenleniyor. Rusya-Ukrayna Savaşı’na diplomasiyle çözüm bulmanın yollarını arayan zirve, uluslararası hukuk ve BM şartı temelinde kapsamlı, adil ve kalıcı barış için platform sağlamayı hedefliyor. Zirvenin amacı arasında gelecekteki barış sürecine ilham vermek ve ortak anlayışı teşvik etmek de bulunuyor.

İsviçre’nin Ukrayna’nın talebiyle düzenlediği zirveye 90 ülke ve kuruluşun katılacağı belirtilirken, katılımcıların yaklaşık yarısını Avrupa ülkelerinin yetkililerinin oluşturacağı bilgisi paylaşıldı.

İlgili Yazılar