Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Güney Kore Devlet Başkanı Yoon, Düşük Doğum Oranıyla Mücadelede Ulusal Acil Durum İlan Etti

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon, Düşük Doğum Oranıyla Mücadelede Ulusal Acil Durum İlan Etti

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
37 0

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon, Seul’deki Ar-Ge Merkezi’nde Konuştu

Yonhap’ın haberine göre, Güney Kore Devlet Başkanı Yoon, başkent Seul’ün güneyindeki Seongnam Ar-Ge Merkezi’nde, “düşük doğum oranı ve yaşlanan nüfus” konulu bir toplantıda önemli açıklamalarda bulundu.

Ulusal Acil Durum İlan Edildi

Yoon, hükümetin düşük doğum oranıyla mücadele etmek için her türlü çabayı göstereceğini belirterek, “Bugün resmen demografik bir ulusal acil durum ilan ediyorum. Düşük doğum oranı sorunu aşılana kadar kapsamlı bir müdahale sistemini etkinleştireceğiz.” ifadelerini kullandı.

Üç Ana Alan Üzerinde Yoğunlaşacaklar

Devlet Başkanı Yoon, konuşmasında iş ve yaşamı dengeleme, çocuk bakımını iyileştirme ve daha iyi barınma sağlama olmak üzere üç ana alanda yoğunlaşacaklarını söyledi. Ebeveynler üzerindeki eğitim yükünü hafifletmek için çocuk bakımına destek sağlayacaklarını ve ilkokullarda okul sonrası programları genişleteceklerini vurguladı.

Nüfus Strateji Planlama Bakanlığı Kurulacak

Yoon, önlemlerin uygulanmasını sağlamak amacıyla geçici olarak Nüfus Strateji Planlama Bakanlığı’nın kurulacağını duyurdu. Güney Kore, 2023’te 0,72 ile en düşük doğum oranına sahip ülkeler arasında ilk sıraya yerleşmişti.

Yoon’un açıklamaları, Güney Kore İstatistik Kurumu’nun yeni doğan çocuk sayılarına ilişkin verileri paylaştığı 19 Mart’ta ülkedeki yıllık doğum sayısında yaşanan düşüş trendinin devam ettiğini ortaya koymuştu.

İlgili Yazılar