Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İngiltere’de 4 Temmuz Seçimleri: Azınlıkların Parlamentodaki Temsili Artıyor

İngiltere’de 4 Temmuz Seçimleri: Azınlıkların Parlamentodaki Temsili Artıyor

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
28 0

Müslüman Adayların Parlamentoya Girişi Rekor Seviyede

İngiltere’de 4 Temmuz seçimleri, azınlıkların 89 milletvekiliyle en yüksek oranda temsil edildiği parlamentoyu oluştururken rekor sayıda Müslüman aday parlamentoya girmeye hak kazandı.

Meclise Giren Müslüman Aday Sayısı Arttı

Ülkede 2019 genel seçimlerinde 19, 2017 seçimlerinde ise 15 Müslüman aday meclise girmeye hak kazanırken 4 Temmuz seçimleri sonucunda meclise giren Müslüman aday sayısı 25 oldu. Yaklaşık 3,5 milyon Müslüman’ın bulunduğu ülkede, 8 Müslüman milletvekili ise ilk kez parlamentoya girmeye hak kazandı.

İlk KKTC Vekili ve Gazze Destekçisi Adaylar

Parlamentoda ilk KKTC vekil Müslüman milletvekillerinin 18’i İşçi Partisinden, 2’si Muhafazakar Partiden, 1’i de Liberal Demokrat Partiden Avam Kamarası’na girdi. Gazze destekçisi bağımsız milletvekili adaylarından 4 Müslüman da seçilerek çoğunluğu elde edenler arasında yer aldı.

İngiltere Başbakanı Starmer Kimdir?

Starmer, 1962’de Londra’da doğan ve İşçi Partisi’nin lideri olan Keir Starmer, hukuk alanında uzmanlaşmış bir siyasetçidir. Kariyerinde önemli davalara imza atmış ve 2020’de İşçi Partisi liderliğine seçilmiştir. Starmer, siyasi kariyerine Jeremy Corbyn liderliğinde Gölge Göç Bakanı ve Gölge Brexit Bakanı olarak başlamıştır. Partinin genel başkanı olarak hedefleri arasında Brexit sonrası İngiltere’nin yönetimi ve azınlıkların temsili önemli bir yer tutmaktadır.

İlgili Yazılar