Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İran Destekli Husiler Yemen Açıklarında ABD’ye Ait Gemi ve Ticari Gemilere Saldırdı

İran Destekli Husiler Yemen Açıklarında ABD’ye Ait Gemi ve Ticari Gemilere Saldırdı

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
40 0

Husiler, Kızıldeniz ve Umman Denizi’nde ABD Gemi ve Ticari Gemilere Saldırdı

Yemen’deki İran destekli Husiler, Kızıldeniz ve Umman Denizi’nde füze ve insansız hava araçlarıyla (İHA) 2 geminin yanı sıra ABD’ye ait bir destroyeri vurduklarını öne sürdü. Askeri Sözcü Yahya Seri, Husilere ait “El-Mesire” televizyon kanalına yaptığı açıklamada, “Kızıldeniz ve Umman Denizi’nde 3 askeri operasyon gerçekleştirdiklerini” belirtti. Kızıldeniz’de ABD’ye ait bir destroyerin ve “Captain Paris” isimli ticari geminin hedef alındığını kaydeden Seri, Umman Denizi’nde ise “Happy Condor” isimli geminin İHA’larla vurulduğunu iddia etti.

Küresel Deniz Ticaretine Tehdit

İran’ın desteklediği Husiler, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına tepki olarak Yemen açıklarında İsrailli şirketlere ait olduğunu iddia ettikleri ticari gemilere saldırılar düzenliyor. Bu saldırılar sonucunda birçok gemicilik şirketi, Kızıldeniz’deki seferlerini durdurma kararı aldı. ABD, küresel deniz ticaret güvenliğinin tehlikeye girdiğini belirterek, 18 Aralık 2023’te “Refah Muhafızı Operasyonu” adında çok uluslu deniz görev gücü oluşturulduğunu duyurdu.

Husilerin Tehditleri

Husilerin Sözcüsü, Gazze Şeridi’ndeki saldırılar durana ve abluka kalkana kadar saldırıların devam edeceğini açıkladı. Ayrıca, Yemen’de kontrol ettikleri bölgelere saldırı düzenleyen ABD ve İngiltere’nin tüm gemilerini hedef alacaklarını duyurdu.

İlgili Yazılar