Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İran’da Cumhurbaşkanlığı Seçimi Tarihi Belirlendi

İran’da Cumhurbaşkanlığı Seçimi Tarihi Belirlendi

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
54 0

İran’da Yapılacak Olan Cumhurbaşkanlığı Seçimi İçin Tarih Açıklandı

İran resmi ajansı IRNA’nın haberine göre, geçici Cumhurbaşkanı Muhammed Muhbir, Meclis Başkanı Muhammed Bakır Kalibaf ve Yargı Erki Başkanı Gulamhüseyin Muhsin Ejei ile Cumhurbaşkanlığı Seçimi tarihinin belirlenmesine ilişkin görüşme gerçekleştirdi. Görüşme sonunda yapılan açıklamaya göre, **Cumhurbaşkanlığı Seçimi 28 Haziran’da** yapılacak.

Adaylık Başvuruları ve Seçim Tanıtım Çalışmaları

Cumhurbakanlığı seçimlerinde aday olmak isteyenlerin **30 Mayıs ile 3 Haziran** tarihlerinde gerekli başvuruları yapması gerekecek. Seçim tanıtım çalışmaları ise **12 Haziran’dan 27 Haziran** sabahına kadar yürütülecek.

Cumhurbaşkanı Reisi’nin Ardından Yaşananlar

İran’da hayatını kaybeden Reisi’nin ardından Cumhurbaşkanlığı görevini devralan **Muhammed Muhbir**, yeni cumhurbaşkanının en fazla 50 gün içinde seçilmesi amacıyla meclis başkanı, yargı erki başkanı ve birinci cumhurbaşkanı yardımcısından oluşan kurulun düzenlemeleri yapması gerektiğini belirtti.

Helikopter Kazası ve Kurtarma Çalışmaları

Cumhurbaşkanı Reisi, dün İran-Azerbaycan sınırında bir baraj açılış törenine katıldıktan sonra helikopter kazası geçirdi. Türkiye’nin talebi üzerine **Akıncı İnsansız Hava Aracı (İHA)** arama kurtarma faaliyetlerinde görevlendirildi. İranlı ekipler, helikopter enkazının bulunduğu noktaya ulaşıp kurtarma çalışmalarını yürüttü, ancak maalesef kazadan sağ kurtulan olmadığı belirlendi.

İlgili Yazılar