Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İsrail, Gazze Saldırıları ve Esir Müzakereleri Üzerinde Görüş Alışverişinde Bulundu

İsrail, Gazze Saldırıları ve Esir Müzakereleri Üzerinde Görüş Alışverişinde Bulundu

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
53 0

İsrail’in Gazze Şeridi’nde Sürdürdüğü Saldırılar ve Müzakereler

İsrail’in Kanal 12 televizyonunun haberine göre, 7 Ekim’den bu yana devam eden saldırıları Gazze Şeridi’nde ateşkes ve İsrailli esirler hakkındaki müzakereler Savaş Kabinesinde ele alındı.

Savaş Kabinesindeki Görüşmeler

Savaş Kabinesinde, İsrail ordusunda kayıp kişiler ve esirlerden sorumlu komutan Nitzan Alon’un yürüttüğü müzakerelere ilişkin öneri sunduğu belirtildi. Toplantı sırasında Gantz’ın Netanyahu’ya, “Müzakere heyeti konuşurken sana bakıyordum. Yüz ifadelerin ve vücut diline baktığımda, yaptıkları işi beğenmediğin belli. Eğer mesele buysa, değiştir ve güvendiğin birilerini getir.” dediği aktarıldı. Netanyahu’nun buna karşılık “Savaşı sona erdirecek herhangi bir öneri almak istemiyorum.” şeklinde cevap verdiği kaydedildi. Eisenkot ise Netanyahu’ya, “Burada hiç kimse savaşı durdurmak istemiyor ama senin tutumun esirlerin geri gelmesini sağlamıyor. Heyete anlaşma yapması için hiç fırsat vermiyorsun.” şeklinde karşı çıktı.

Gantz’dan Çekilme Tehdidi

Dün düzenlediği basın toplantısında Benny Gantz, Netanyahu’ya seslenerek İsrailli esirlerin geri getirilmesi, Gazze’deki Hamas yönetiminin devrilerek askerden arındırılması, Gazze’de ortak bir ABD, Avrupa, Arap ve Filistin yönetiminin kurulması, tahliye edilen kuzeydeki İsraillilerin evlerine geri getirilmesi ve Suudi Arabistan ile normalleşmenin desteklenmesi taleplerinde bulunmuştu. Gantz, Gazze’nin İsrail saldırıları sonrasındaki idaresine ilişkin bir planın 8 Haziran’a kadar onaylanmaması halinde liderliğini yaptığı Ulusal Birlik Partisinin hükümetten çekileceğini söylemişti.

İlgili Yazılar