Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İsrail Hava Saldırısında 28 Kişi Hayatını Kaybetti

İsrail Hava Saldırısında 28 Kişi Hayatını Kaybetti

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
30 0

İsrail’in Beyt Lahiya’da Düzenlediği Hava Saldırısında 28 Kişi Öldü

İsrail savaş uçakları, Gazze’nin Beyt Lahiya bölgesinde bulunan Kemal Advan Hastanesi çevresindeki evlere hava saldırısı düzenledi. Saldırı sonucunda 10’u çocuk, 10’u kadın toplamda **28 kişi yaşamını yitirdi**.

Hastane Müdürü: “Durum Felaket, Tıbbi Malzeme Eksikliği Kurtarmayı Engelliyor”

Kemal Advan Hastanesi Müdürü Husam Ebu Safiye, saldırıda hayatını kaybedenler arasında **çok sayıda yaralının olduğunu** belirtti. Ebu Safiye, Gazze’deki tıbbi yetersizlikler nedeniyle yaralıların kurtarılamadığını ve ilaç, tıbbi malzeme eksikliği nedeniyle durumun “felaket” olduğunu vurguladı.

Enkaz Altından Ölü ve Yaralılar Çıkarılmaya Çalışılıyor

Bölgedeki sağlık ekipleri, hava saldırısının ardından enkaz altından ölü ve yaralıları çıkarmaya çalışıyor. Ayrıca, Kemal Advan Hastanesi’nin duvarlarının da **büyük bir kısmının yıkıldığı** aktarıldı.

İsrail-Gazze Çatışmalarında Son Durum

İsrail’in Gazze’yi işgali sonrasında çıkan çatışmalarda Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, **7 Ekim 2023’te kapsamlı saldırı düzenledi**. İsrail’in açıklamasına göre, 7 Ekim’deki saldırılarda 1200 İsrailli öldü, 5 bin 132 kişi yaralandı.

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda en az **35 bin 386 Filistinli öldü**, 79 bin 366 Filistinli yaralandı. İsrail ordusu ise çatışmalarda 628 askerinin öldüğünü duyurdu.

Son olarak, 24 Kasım 2023’te verilen “insani ara”da 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakıldı. Ancak İsrail, binlerce Filistinliyi halen hapsetmeye devam ediyor. Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te de 7 Ekim 2023’ten bu yana İsrail askerleri ve yasa dışı yerleşimcilerin saldırılarında **504 Filistinli hayatını kaybetti**.

İlgili Yazılar