Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İsrail Ordusunun Hannibal Protokolü

İsrail Ordusunun Hannibal Protokolü

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
39 0

İsrail Ordusu Esir Siviller ve Askerleri Hedef Aldı

İsrailli Haaretz gazetesinin elde ettiği belge ve ordu yetkililerinin açıklamalarına göre, İsrail ordusu 7 Ekim’de esir siviller ve askerleri hedef aldı. İsrail ordusu iletişim ağında 7 Ekim günü saat 11.22’de “Gazze’ye tek bir aracın bile dönemeyeceği” emri verilirken, üst düzey bir ordu yetkilisi de “Hannibal Protokolü”nün uygulandığını doğruladı.

“Kabuslarımızda Bile Böylesine Bir Saldırı İçin Planımız Yoktu”

Ordu yetkilisi, “Kabuslarımızda bile böylesine bir saldırı için planımız yoktu” ifadelerini kullandı. 7 Ekim’de kaç kişinin kaçırıldığı ve İsrail ordu güçlerinin nerede olduğu hakkında kimsenin fikri olmadığını söyledi. Ordu yetkilisi, uygulanan “Hannibal Protokolü”ne ilişkin “Doğrulanmış herhangi bir bilgi olmadan alınan kararlarla çılgın bir histeri vardı.” ifadelerini kullandı.

İsrail’in Hannibal Protokolü

İsrail’in 7 Ekim 2023’teki saldırılarda sivil ölümlerin araştırılması sırasında, görgü tanıklarının şahitliği ve bölgede ağır ateşli silahların kullanılması üzerine Hannibal Protokolü’nün uygulandığı iddiaları gündeme gelmişti. İsrail ordusunun 6 Şubat’ta, orduya ait tankın 7 Ekim günü Yahudi yerleşim birimindeki bir evi bombalaması sonucu İsrailli 12 esirin ölmesiyle ilgili soruşturma başlattığı belirtilmişti.

İlgili Yazılar