Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İsrail ve Hamas Arasındaki Esir Takası Anlaşması Gelişmeleri

İsrail ve Hamas Arasındaki Esir Takası Anlaşması Gelişmeleri

haberci haberci - - 1 dk okuma süresi
29 0

İsrail ve Hamas Arasındaki Esir Takası Anlaşması

İsrail Başbakanlık Basın Ofisi’nin Mossad adına yaptığı açıklamada, İsrail ile Hamas arasındaki esir takası anlaşmasına ilişkin Hamas’tan yanıt geldiği bildirildi.

İsrail’in Değerlendirmesi ve Hamas’ın Yanıtı

Açıklamada, “Rehine (takası) anlaşmasında arabulucular, Hamas’ın rehinelerin serbest bırakılması anlaşması teklifine verdiği yanıtı müzakere ekibine iletti.” ifadeleri kullanıldı. İsrail’in yanıtı incelediği ve konuya ilişkin değerlendirmelerini arabuluculara bildireceği kaydedildi.

Müzakere Süreci ve ABD’nin Rolü

İsrail ile Hamas arasındaki dolaylı müzakere sürecinde Hamas Hareketi, 6 Mayıs’ta Katar ve Mısırlı yetkililere sundukları ateşkes teklifini onayladıklarını iletmıştı. Ancak İsrail, şartları karşılamadığı gerekçesiyle bu teklifi reddetmişti. ABD Başkanı Joe Biden ise 31 Mayıs’ta İsrail’in 3 aşamadan oluşan yeni bir ateşkes önerisi sunduğunu açıklamıştı.

Netanyahu’nun Açıklamaları

Biden’ın önerisini reddeden İsrail Başbakanı Netanyahu, “belirlenen hedefler” gerçekleşinceye kadar Gazze’deki saldırılarına devam edeceklerini belirtmişti. Netanyahu, 3 Haziran’da Meclis Dış İlişkiler ve Savunma Komitesi’nde yaptığı konuşmada, İsrail’in önerdiği ile Biden’ın sunduğu teklif arasında “boşluklar” olduğunu öne sürmüştü.

İlgili Yazılar