Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Kenya’da Gösterilerde 39 Kişi Hayatını Kaybetti

Kenya’da Gösterilerde 39 Kişi Hayatını Kaybetti

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
28 0

Kenya Ulusal İnsan Hakları Komisyonu Başkanı: Polis Şiddeti Ölümlere Neden Oldu

Kenya Ulusal İnsan Hakları Komisyonu (KNCHR) Başkanı Roseline Adede, Kenya’daki gösterilerle ilgili basına yaptığı açıklamada, ölümlerin polis ile göstericiler arasındaki şiddetli çatışmalardan kaynaklandığını söyledi. Adede, “Kayıtlarımızdan elde edilen veriler, ülke çapındaki protestolarda 17’si başkent Nairobi’de olmak üzere 39 kişinin öldüğünü, 361 kişinin de yaralandığını gösteriyor.”

Adede: Güvenlik Güçleri Orantısız Şiddet Uyguluyor

Güvenlik güçlerinin protestoculara, gazetecilere, avukatlara ve sağlık personeline orantısız şiddet uyguladığına dikkat çeken Adede, bu durumu kınadıklarını belirtti.

Protestolar Devam Ediyor

Öte yandan protestocular ülkenin farklı bölgelerinde gösteri düzenlemeye devam ediyor. Protestolar nedeniyle birçok işyeri kapalı kalırken bazı yollarda da ulaşım sağlanamıyor. Protestolar ülke genelinde yağma ve maddi hasara yol açarken Kenya’da geçen hafta düzenlenen gösteriler sonrası ülke genelinde güvenlik önlemleri artırıldı.

Askeri araçlar ve zırhlı personel taşıyıcılar Nairobi’de devriye gezerken, ağır silahlı askerler de kaos ve yağmaya karşı polise destek oluyor.

Hükümet Karşıtı Gösterilerde Çok Sayıda Yaralı ve Ölü

Hükümetin vergi düzenlemesine karşı çıkan ve meclis binasına giren göstericilere polisin ateş açması sonrası çıkan olaylarda çok sayıda kişi yaralanmış ve bazıları da hayatlarını kaybetmişti. Olaylar sonrası Kenya Devlet Başkanı William Ruto, tartışmalı yasayı imzalamayarak meclise geri göndermişti.

İlgili Yazılar