Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Lübnan Başbakanı ve Vatikan Devlet Sekreteri Ortak Açıklama Yaptı

Lübnan Başbakanı ve Vatikan Devlet Sekreteri Ortak Açıklama Yaptı

haberci haberci - - 1 dk okuma süresi
30 0

Lübnan Başbakanı Mikati’nin Çağrısı

Lübnan Başbakanı Necib Mikati, Vatikan Devlet Sekreteri (Başbakan) Kardinal Pietro Parolin ile Beyrut’ta bir araya gelerek ortak basın toplantısı düzenledi. Mikati, “Lübnan’ın silahlı çatışma sahasına dönüşmemesi için her türlü çabayı gösteriyoruz” dedi. Ayrıca, İsrail’in yayılmacı emellerine son verilmesi ve uluslararası kararların uygulanması çağrısında bulundu.

Kardinal Parolin’in Açıklamaları

Vatikan Devlet Sekreteri Kardinal Parolin, Filistin ve İsrail tarafının “silah diline son verebilecek barış önerilerini” kabul etmesini umduğunu belirtti. Aynı zamanda Gazze’deki İsrailli esirlerin serbest bırakılması ve Tel Aviv’in Filistin halkına yardım ulaştırılması konusundaki kısıtlamaların kaldırılması çağrısında bulundu. Parolin, taraflara uluslararası insani hukuka saygı duymaları gerektiğini vurguladı.

Kardinal Parolin’in Diğer İletileri

Vatikan Devlet Sekreteri Kardinal Parolin, sivillerin ve sivil tesislerin askeri operasyonlardan korunması yönündeki çağrısını yineledi. Ayrıca Parolin, Lübnan Parlamentosu Başkanı Nebih Berri’ye Papa Francis’in en kısa sürede Lübnan’da bir cumhurbaşkanı seçilmesi arzusunu iletti.

İlgili Yazılar