Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. MEB Mülakatlarında Öğretmen Adaylarının Yaşadığı Sorunlar

MEB Mülakatlarında Öğretmen Adaylarının Yaşadığı Sorunlar

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
41 0

MEB, 20 İlde 20 Bin Öğretmeni Sözleşmeli Olarak Atayacak

Milli Eğitim Bakanlığı, 1 Temmuz 2024 Pazartesi gününden itibaren 20 ilde 20 bin öğretmeni sözleşmeli olarak atamak için mülakatlar yapacak.

60 Bin Aday Mülakata Çağrıldı, Tercihler Dikkate Alınmadı

KPSS puan üstünlüğüne göre mülakata çağrılan 20 bin adayın 3 katı olan 60 bin adayın tercihleri dikkate alınmadı. Adaylar, istedikleri iller yerine bin km uzaklıktaki şehirlere gönderildi.

Barınma Sorunu ve Uzak Mesafeler

Mülakat yerleri açıklandığında adaylar, tercihlerine göre değil, uzak illerden birine yönlendirildi. Karı-koca öğretmen adayları bile farklı illere gönderildi. Binlerce aday, mülakat için uzun yolculuklar yapmak zorunda kaldı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Talebi Reddetti

Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası’nın başvurusu üzerine Gençlik ve Spor Bakanlığı, KYK yurtlarında öğretmen adaylarına ücretsiz konaklama imkanı sağlamayı reddetti. Bu durum, öğretmen adaylarının maddi yük altında ezilmesine neden oldu.

Öğretmen Adaylarından Gelen Eleştiriler

Öğretmen adayları, gereksiz yere uzak illere gönderilerek barınma sorunuyla karşı karşıya kaldıklarını belirtiyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın sorunu çözmediği ve öğretmen adaylarının mağdur edildiği vurgulanıyor. Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası, Milli Eğitim Bakanı’na konuyu ileterek çözüm talep ediyor.

İlgili Yazılar