Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. NATO Washington Zirvesi’nde Alınan Kararlar

NATO Washington Zirvesi’nde Alınan Kararlar

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
20 0

Türkiye NATO Zirvelerindeki Önemli Gelişmeler

NATO’da, 2025’te Hollanda’da düzenlenecek zirveden sonra, bir sonraki toplantı için liderler Türkiye’de bir araya gelecek. Terörizmle mücadele NATO’nun karşılaştığı ikinci büyük tehdit olarak kayda geçti. Türkiye’yi yakından ilgilendiren terörle mücadele konusunda ise önemli bir kazanım, NATO’nun bu konudaki izleyeceği stratejiyi belirleyen belgenin güncellenmesi oldu.

NATO Sonuç Bildirgesi’nde Terörle Mücadele

NATO’nun Sonuç Bildirgesi’nde, terörizmle mücadele, NATO’nun karşı karşıya olduğu ikinci büyük tehdit olarak kayda geçirildi. Geçen sene Vilnuis Zirvesi’nde müttefiklerin birbirlerine yaptırım uygulamamaları gerektiği yönünde alınan karar, bu yıl Washington Zirvesi’nde yeniden teyit edildi.

Balistik Füze Savunması ve NATO-AB İlişkileri

Zirvede, NATO müttefiklerinin balistik füze tehdidine karşı korunması bağlamında tehdidin büyüdüğüne işaret edilirken, Türkiye açısından önemli bir husus olarak, tüm NATO müttefiklerinin tamamen koruma kapsamına alınması taahhüdünün yeniden kabul edilmesi öne çıktı. Diğer önemli bir konu ise NATO-AB ilişkileri bağlamında, Türkiye’nin tercih ettiği politikaya uygun olarak işbirliğinin yürütülmesinin karara bağlanmasıydı.

Türkiye’nin NATO’ya Katkıları ve Montrö Sözleşmesi

Türkiye’nin savunma harcamalarının yüzde 2 hedefine ulaşması takdirle karşılandı. Ayrıca, Vilnius Zirvesi’nde kabul edilen NATO’nun savunma sanayisi kapasitesinin geliştirilmesine yönelik destek planı yeniden onaylandı. Montrö Sözleşmesi’ne atıf yapılan zirvede, müttefikler Ukrayna’ya destek kararı aldı ve NATO-Ukrayna Müşterek Analiz Talim ve Eğitim Öğretim Merkezi kurulması kararlaştırıldı.

İlgili Yazılar