Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Rio Grande do Sul Eyaletinde Yaşanan Seller Felaket Getirdi

Rio Grande do Sul Eyaletinde Yaşanan Seller Felaket Getirdi

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
57 0

Yağışlar Sonrası Oluşan Seller Eyalette Can ve Mal Kayıplarına Yol Açtı

Ülkenin güneyinde bulunan Rio Grande do Sul eyaletinde hafta başından bu yana etkili olan yağışlar sonrası meydana gelen seller, can ve mal kayıplarına neden oldu. Sivil Savunma tarafından yapılan açıklamada, ölenlerin sayısının 76’ya, kayıpların sayısının ise 103’e yükseldiği belirtildi.

Devlet Başkanı Lula da Silva’dan Yardım Sözü

Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, felaket bölgesini ikinci kez ziyaret ederek insani yardımların ulaştırılmasında herhangi bir engel bulunmadığını açıkladı. Lula da Silva, çöken yolların ve kamu binalarının yeniden inşa edileceğini vurgulayarak, “Bürokrasi bu eyaleti yeniden kazanmamıza engel olamayacak. Daha fazla yağmur yağmaması için Tanrı’ya dua ediyorum.” dedi.

Binlerce Kişi Evi Terk Etti

Sellerden 421 bin kişinin olumsuz etkilendiği, 115 kasabada telefon ve internet hizmetinin verilemediği belirtildi. Evlerin ve arazilerin sular altında kalması sonucu binlerce kişi kasabaları terk etti. Ancak hala ulaşılamayan kasabalar olduğu için ölü ve kayıp sayısının artmasından endişe ediliyor.

Felaket Durumu İlan Edildi

Rio Grande do Sul Valisi Eduardo Leite, yaşanan trajedinin büyüklüğü nedeniyle “felaket durumu” ilan ettiklerini belirterek, “Bu, kritik bir olay değil, eyalet tarihinin en yıkıcı olayıdır.” açıklamasında bulunmuştu. Vali, insanların tahliyesi için ciddi çaba harcadıklarını ve halen ulaşamadıkları alanlar olduğunu ifade etmişti.

İlgili Yazılar