Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Rusya’da BRICS Ülkelerinin Ortak Açıklaması Yayınlandı

Rusya’da BRICS Ülkelerinin Ortak Açıklaması Yayınlandı

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
24 0

BRICS Ülkeleri Diplomasi ve İşbirliği Konusunda Mutabık

Rusya’nın Nijniy Novgorod şehrinde gerçekleşen BRICS üye ülkeleri dışişleri ve uluslararası ilişkiler bakanları toplantısının ardından **ortak açıklama** yapıldı.

Barışçıl Çözüm Vurgusu

Toplantıya **Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov**’un yanı sıra Güney Afrika, Birleşik Arap Emirlikleri, Brezilya, Çin, Mısır, Etiyopya, İran ve Hindistan’dan bakanlar katıldı. **Ortak bildiride** dünyanın çeşitli yerlerinde devam eden çatışmalarla ilgili endişeler aktarıldı.

Ukrayna ve Filistin Meseleleri

Bildiride, krizlerin barışçıl çözümüne olan bağlılığın vurgulanmasının yanı sıra **Ukrayna ve Filistin** konularına da değinildi. Ukrayna’daki çözüm önerileri memnuniyetle karşılanırken, İsrail’in Gazze’deki şiddeti de derin endişelerle karşılandı.

İsrail’in Eylemleri Kınandı

İsrail’in Gazze’deki şiddet eylemleri ve Filistin halkına karşı tutumu **kesin bir dille kınandı**. Uluslararası hukukun yok sayılması ve insan haklarının ihlali ciddi şekilde eleştirildi.

BRICS Ülkeleri Arasında İşbirliği ve Ticaret

Bildiride ayrıca, BRICS ülkeleri arasında **ticari ve mali işlemlerde yerel para birimlerinin kullanımının teşvik edilmesi** ve enerji işbirliğinin arttırılması gerekliliği vurgulandı. Gelecek yıl yapılacak toplantının **Brezilya**’nın ev sahipliğinde gerçekleşeceği duyuruldu.

İlgili Yazılar