Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. AB, Belarus’a Yeni Yaptırımlar Uygulama Kararı Aldı

AB, Belarus’a Yeni Yaptırımlar Uygulama Kararı Aldı

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
34 0

AB Konseyi, Belarus Ekonomisine Yönelik Yeni Yaptırımları Açıkladı

AB Konseyi, Ukrayna ile savaşta Rusya’ya sağladığı destek nedeniyle Belarus ekonomisine yönelik yeni yaptırım kararı aldığını duyurdu.

Yeni Kısıtlayıcı Tedbirler ve İhracat Yasağı

Belarus ekonomisi ile Rusya arasındaki entegrasyondan kaynaklanan sorunları ele alan açıklamada, hem sivil hem askeri ürünlere yönelik ihracat yasağının Belarus’a genişletildiği belirtildi.

Açıklamada, Belarus’a lüks mallar ve denizcilik seyrüsefer ürünleri ile ilgili ihracata ek kısıtlamalar getirildiği bildirildi.

Ürün ve Hizmet Kısıtlamaları

Belarus’tan altın, elmas, helyum, kömür ve ham petrol gibi mineral ürünlerinin ithalatının yasaklandığı açıklamada, hizmetler alanında da sıkı kısıtlamaların getirildiği vurgulandı.

Belarus’a defter tutma, vergi danışmanlığı, iş ve yönetim danışmanlığı, halkla ilişkiler, muhasebe, denetim, mimarlık ve mühendislik hizmetlerinin artık sağlanamayacağı belirtildi.

Gelecek İhracat Sözleşmelerine Ekleme ve Geçiş Yasakları

AB ülkelerindeki ihracatçıların Belarus’a hassas mal ve teknoloji ihracatını kısıtlayan maddeleri sözleşmelerine ekleyeceği ifade edildi. Ayrıca, Belarus’un askeri ve teknolojik ilerlemesine katkı sağlayabilecek ürün ve teknolojilerin ülke topraklarından geçişinin de yasaklanacağı belirtildi.

AB, Rusya’ya yönelik sıvılaştırılmış doğal gazın yeniden ihracatını da içeren 14. yaptırım paketini kabul etmişti. Yeni yaptırımlar, mevcut yaptırımlardaki boşlukları kapatmayı ve dolaşılmasını zorlaştırmayı hedefliyor.

İlgili Yazılar