Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Gazze’deki Durumu Değerlendirdi

AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Gazze’deki Durumu Değerlendirdi

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
38 0

AB Dışişleri Bakanları Toplantısı Sonrası Açıklamalar

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Lüksemburg’da düzenlenen AB Dışişleri Bakanları Toplantısının ardından basına önemli açıklamalarda bulundu.

SAVAŞIN YAYILMA RİSKİ

Borrell, Bakanların Gazze’deki durumu ele aldıklarını vurgulayarak, “Durum tüm üye ülkeler için ciddi endişe kaynağı. İnsani yardımların Gazze’ye girebilmesi için elbette baskılarımızı sürdürmemiz gerekiyor ancak ateşkes olmadan bu gerçekleşmeyecek. Bölgedeki yayılma riski de ciddi endişe kaynağı. İsrail ile Lübnan arasındaki çatışmayı önlemek için özellikle ABD ve Fransa’nın aktif arabuluculuk çabalarını destekliyoruz.” dedi.

ORTAK TUTUM İÇİN ÇALIŞMALAR

Borrell, AB’nin Gazze konusunda ortak bir tutum oluşturmadığını belirterek, “Ortak duruş inşa edilmesi için çalışılacak.” ifadelerini kullandı. Bakanlara Birliğin hem İsrail hem de Filistin ile ilişkilerini anlatan bir belge ilettiğini söyleyen Borrell, ortak tutum oluşturulması için çaba harcanacağını dile getirdi.

İLHAK UYARISI

Savaşın uzamasıyla ilgili soru üzerine Borrell, “Batı Şeria’da neler olduğuna bakın. Orada da uluslararası hukuk bir kez daha sınanacak. Batı Şeria’nın yavaş yavaş ilhak edilmesi konusunda net bir irade var gibi görünüyor. Bu kesinlikle barış getirmeyecek.” şeklinde konuştu.

İlgili Yazılar