Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. ABD Dış Ticaret Açığı Mayısta Yükseldi

ABD Dış Ticaret Açığı Mayısta Yükseldi

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
32 0

ABD Dış Ticaret Açığı Artış Gösterdi

ABD Ticaret Bakanlığı, mayıs ayına ilişkin dış ticaret verilerini açıkladı. Ülkenin dış ticaret açığı, bir önceki aya kıyasla yüzde 0,8 artarak 75,1 milyar dolara yükseldi. Piyasa beklentisi ise bu dönemde 76,3 milyar dolar olması yönündeydi. ABD’nin dış ticaret açığı, Ekim 2022’den bu yana en yüksek seviyesine ulaşmış durumda. Nisanda 74,5 milyar dolar olarak hesaplanan dış ticaret açığı, mayısta artış gösterdi.

İhracat ve İthalat Değerleri Azaldı

Ülkenin ihracatı mayısta yüzde 0,7 azalarak 261,7 milyar dolara, ithalatı ise yüzde 0,3 azalarak 336,7 milyar dolara geriledi.

Çin ve Meksika’ya Karşı Açık Verdi

ABD’nin Çin ile ticaret açığı, mayısta bir önceki aya kıyasla yüzde 8,6 artarak 23,9 milyar dolara çıktı. Meksika’ya karşı verdiği ticaret açığı ise yüzde 10,2 artışla 14,1 milyar dolara yükseldi.

Diğer Ticaret Partnerleri

ABD’nin açık verdiği diğer ticaret partnerleri arasında Avrupa Birliği, Vietnam, Almanya, Japonya, Güney Kore, İrlanda, Tayvan, Kanada, İtalya, Hindistan, Malezya, Fransa, İsviçre, İsrail, Suudi Arabistan ve Birleşik Krallık bulunmaktadır. Ülkenin ticaret fazlası verdiği ülkeler ise Hollanda, Güney ve Orta Amerika, Avustralya, Hong Kong, Singapur, Brezilya ve Belçika olarak sıralanmaktadır.

İlgili Yazılar