Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. ABD Dışişleri Bakanı Blinken’den Dini Özgürlükler Raporu Açıklaması

ABD Dışişleri Bakanı Blinken’den Dini Özgürlükler Raporu Açıklaması

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
34 0

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Uluslararası Dini Özgürlükler Raporu’nu Açıkladı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Washington’da düzenlediği basın toplantısında, Uluslararası Dini Özgürlük Komisyonu (USCIRF) tarafından hazırlanan yıllık raporu açıkladı.

Dini Özgürlükler Konusunda Küresel İhlaller

Blinken, “Bu evrensel hakkın korunması, insanlara kendilerini ifade etme ve topluma tam olarak katkıda bulunabilmek için tüm potansiyellerini ortaya çıkarma gücü verir ancak bugün hala dünya çapında milyonlarca insanın dini özgürlüğüne saygı gösterilmiyor.” dedi.

Artan Dini Kısıtlamalar ve Nefret Suçları

Blinken, dünya genelinde hükümetlerin bireyleri hedef almaya, ibadet yerlerini kapatmaya ve insanları dini inançları nedeniyle hapse atmaya devam ettiğini belirtti. Antisemitizm ve İslamofobi’nin arttığını vurgulayan Blinken, ABD’de de Müslüman ve Yahudi karşıtı nefret suçlarının arttığına dikkat çekti.

Hindistan ve Çin’deki Durum

Blinken, Hindistan ve Çin gibi ülkelerdeki dini kısıtlamalara da işaret ederek, Hindistan’da yaşanan dini baskıları endişe verici bulduklarını ifade etti. Hussain ise Hindistan’da Hristiyan topluluklara karşı yapılan saldırıları ve din değiştirme suçlamalarını eleştirdi.

Myanmar ve Çin’e Eleştiri

Hussain, Myanmar’daki soykırım kampanyasının devam ettiğini belirterek, Çin’in de Müslüman Uygurlar ve diğer etnik azınlıklara karşı işlediği insan hakları ihlallerine değindi.

İlgili Yazılar