Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. ABD Yüksek Mahkemesi Tulsa Katliamı Tazminat Davasında Ret Kararı Verdi

ABD Yüksek Mahkemesi Tulsa Katliamı Tazminat Davasında Ret Kararı Verdi

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
34 0

Oklahoma’da Yüksek Mahkeme, 1921’de Gerçekleşen Tulsa Katliamıyla İlgili Alınan Kararı Onayladı

ABD’nin Oklahoma eyaletinde Yüksek Mahkeme, 1921’de yaşanan ve çok sayıda siyahinin öldüğü ırkçı “Tulsa Katliamı” ile ilgili açılan tazminat davasında, alt mahkemeyi haklı bularak tazminata gerek olmadığına karar verdi. Yüksek Mahkeme, ABD tarihinde “kara leke” olarak hatırlanan ve 103 yıl önce Tulsa kentinde yapılan ırkçı saldırıların zararının karşılanması için açılan tazminat davasında, bölge mahkemesinin verdiği ret kararını onaylayarak dosyayı kapattı.

İrkçı Katliamdan Sağ Kalan Son Tanıklar Mahkemede Adalet Aradı

Katliamdan sağ kalan son iki kişi olan Viola Fetcher (110) ve Lessie Benningfield Randle (109) tarafından Yüksek Mahkeme’ye taşınan davada, “Black Wall Street” olarak anılan ticari bölgede yüzlerce siyahiyi katleden ırkçı beyaz grubun eylemlerinin etkisinin hala devam ettiği gerekçesiyle, oluşan maddi zararın karşılanması talep edildi.

Tulsa Şehir Yönetimi Savunmasında “Sorumlu Tutulmamalıyız” Dedi

Dava kapsamında savunma yapan Tulsa şehir yönetimi ise “103 yıl önce gerçekleşmiş trajik bir olaydan kendilerinin sorumlu tutulmaması” gerektiğini belirtti. ABD’de köleliğin kaldırılması nedeniyle kutlamaların yapıldığı haziran ayında verilen mahkeme kararıyla, ırkçı katliamın son tanıklarının açtığı dava dosyası rafa kaldırıldı ve ırkçı saldırıyla ilgili hiç kimse sorumlu tutulmadı.

1921 Tulsa Katliamı: Kara Bir Lekeden Geriye Kapanan Bir Dosya

Randle, Fetcher ve geçen yıl 102 yaşındayken hayatını kaybeden Hughes Van Ellis, tanık oldukları Tulsa Katliamı için hayattayken “adalet” görmek umuduyla 2020’de Tulsa şehir yönetimi ile yerel ve eyalet birimlerine tazminat davası açmıştı. Viola Fletcher ve Hughes Van Ellis, 1921’de gerçekleşen olayların etkileriyle yıllar sonra adalet aramıştı.

İlgili Yazılar