Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. ABD’de Seçim Anketlerine Göre Trump Biden’ın Önünde

ABD’de Seçim Anketlerine Göre Trump Biden’ın Önünde

haberci haberci - - 1 dk okuma süresi
39 0

Reuters ve Ipsos Anketi

ABD’de kasımda gerçekleşecek olan 60. başkanlık seçimlerine doğru ilerlerken, Reuters ile Ipsos’un ortak yaptığı son ankete göre, 2020 seçimlerinde Joe Biden’a kaybeden Donald Trump, rakibinin 2 puan önünde bulunuyor. Ankete göre, Cumhuriyetçi Trump’a oy vereceğini söyleyen seçmenlerin oranı yüzde 41 iken, Demokrat Biden’ı tercih edeceğini belirten seçmenlerin oranı yüzde 39.

Real Clear Politics Anketleri

Ülke genelindeki seçim anketlerini derleyen Real Clear Politics’te (RCP) ise Trump’ın az farkla da olsa Biden’ın önünde olduğu görülüyor. RCP’ye göre, son 9 ulusal ankete bakıldığında Donald Trump’ın oyların yüzde 45,2’sini alırken, Biden ise yüzde 44,8‘de kaldı.

Seçim Süreci

5 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimleri öncesinde, ABD’de yapılan ön seçim sürecinde Demokratlarda Biden, Cumhuriyetçilerde ise Trump yeterli delege sayısına rahat bir şekilde ulaşmıştı. Demokrat Parti’de resmi başkan adayının ilan edileceği parti kongresi 19-22 Ağustos tarihleri arasında Chicago’da, Cumhuriyetçi Parti’de ise 15-18 Temmuz tarihleri arasında Milwaukee’de düzenlenecek.

İlgili Yazılar