Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’tan Kiralarda Yeni Düzenleme Açıklaması

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’tan Kiralarda Yeni Düzenleme Açıklaması

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
28 0

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Kiralarda Yapılacak Düzenlemeler Hakkında Açıklamalarda Bulundu

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Karabük ziyareti sırasında gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Kiralarda yüzde 25 artış sınırının kaldırılmasının ardından olası düzenlemelere ilişkin soruları yanıtlayan Tunç, konuya açıklık getirdi.

Borçlar Kanunu Kapsamında Kiralara Yönelik Düzenlemeler

Tunç, Borçlar Kanunu’nun ilgili maddelerinin kira miktarının nasıl artırılacağına yönelik düzenlemeleri içerdiğini belirtti. Meclisin 1 Temmuz itibarıyla bu konuyu gündeme almadığını ifade eden Bakan Tunç, “O nedenle şu anda Borçlar Kanunu’nun kalıcı maddeleri çerçevesinde yürüyecek kiralarla ilgili düzenlemeler” şeklinde konuştu.

Arabuluculuk Sistemi ve Kiralık Uyuşmazlıklar

Bakan Tunç, 2013 yılından bu yana uygulanan arabuluculuk sistemi hakkında da bilgi verdi. Kira uyuşmazlıklarının da arabuluculuk kapsamına alındığını hatırlatan Tunç, şunları söyledi: “1 Eylül’den itibaren 191 bin 493 kira uyuşmazlığı arabulucu önüne geldi. 102 bin 689’u anlaşmayla sonuçlandı. Yani kira uyuşmazlıklarında yüzde 54’ü arabuluculukta çözüldü. Bu sayede kiracılar ve kiraya verenler yargıya başvurmadan sorunlarını çözebiliyorlar.”

Arabuluculuk Sisteminin Geliştirilmesi

Bakan Tunç, arabuluculuk sisteminin daha da geliştirilmesi için çalışmaların sürdüğünü belirtti. Tecrübeye ve kaliteye önem verdiklerini vurgulayan Tunç, “5 yıl kıdeme sahip hukukçular arasından sınavı kazananlar arabulucu olabiliyordu. Şimdi yeni düzenlemeyle hukuk alanında en az 20 yıl tecrübesi olan kişiler, arabuluculuk eğitimi almak kaydıyla sınav şartı olmadan arabulucu olabilecekler. Bu şekilde arabuluculuk müessesi daha da genişleyecek ve kalıcılığı artacak” dedi.

İlgili Yazılar