Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Almanya’da AP Seçimlerinin Ardından Siyasi Tablo

Almanya’da AP Seçimlerinin Ardından Siyasi Tablo

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
37 0

Almanya’da Aşırı Sağ Parti AfD’nin Yükselişi

Almanya’da Alternatif (AfD) partisinin ikinci sıraya yükselerek Şansölye Olaf Scholz’un partisi Sosyal Demokrat Parti (SPD)’yi geride bırakması, ülkede ciddi tartışmalara yol açtı.

Avrupa Parlamentosu Seçimleri ve Siyasi Eğilimler

AB seçimleri, Almanya’da sağ ve aşırı sağ politik önerilere olan ilgiyi gözler önüne serdi. Merkez sağ ve merkez sol partilerin popülist söylemlere yönelmesine sebep olan aşırı sağ partilerin etkisi tartışma konusu oldu.

Almanya’da Partilerin AP Seçimlerindeki Performansı

2024 AP seçimlerinde Almanya’da SPD üçüncü sıraya, CDU birinci sıraya yükseldi. Aşırı sağ parti AfD ise en fazla oy alan ikinci parti konumuna geldi.

Almanya’da Partilerin Eyaletlere Göre Durumu

Almanya’nın doğu eyaletlerinde AfD’nin, diğer eyaletlerde ise Hristiyan Demokratların birinci parti olması tarihsel ve ekonomik sebeplere dayanıyor. Soğuk Savaş dönemi ve ekonomik tarih, Alman siyasetinin bugünkü durumunu etkiliyor.

Barışın ve Savaşın İki Yüzü

Almanya’da düzenlenen spor etkinlikleri, uluslararası barışı teşvik ederken ekonomik kaygıları da beraberinde getiriyor. AP seçimlerinde, aşırı sağcı kesimlerin bu etkinlikleri ulus-devlete getirilen ekonomik yük olarak gördüğü görülüyor.

Neoliberal Politikalardan Ulus Devletçi Politikalara Geçiş

Fransa ve Almanya’da yaşanan ekonomik sorunlar, aşırı sağ kanatların güçlenmesine sebep oluyor. AB’nin geleceği, neoliberal politikalardan ulus devletçi politikalara doğru bir değişim gözleniyor.

İlgili Yazılar