Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Almanya’da Enflasyon Arttı: Almanların Alışveriş Alışkanlıkları Değişiyor

Almanya’da Enflasyon Arttı: Almanların Alışveriş Alışkanlıkları Değişiyor

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
37 0

Enflasyon Yüzde 2.2’ye Yükseldi

Almanya’da enflasyon, corona ve Rusya-Ukrayna savaşı öncesi seviyelere geri döndü. Yıllık enflasyon mart sonu itibariyle %2 iken nisan sonunda %2.2’ye yükseldi. Bu durum çarşı pazarda fiyatların düştüğünü gösteriyor.

Emekli Maaşları ve Alışveriş

Son fiyatlara göre, 1800 Euro emekli maaşı alan bir Alman, kilosu 9,99 Euro olan biftekten bir ayda 180 kilo alabiliyor. Türkiye’de ise kilo fiyatı 600 TL olduğunda, 10 bin TL maaş alan bir Türk emekli sadece 16 kilo biftek alabiliyor. Asgari ücretteki fark ise daha da belirgin hale geliyor.

Asgari Ücret ve Almanya’daki Değişimler

Başbakan Scholz, gelecek yıl asgari ücreti saatte 15 Euro’ya çıkarma sözü verdi. Böylece asgari ücret brüt 3000 Euro olacak. Kıyma, kuşkonmaz gibi ürünlerde de fiyatlar düşüş gösterdi.

Almanya’dan Türkiye’ye Alışveriş

Birçok ürün, Türkiye’nin yarı fiyatına ya da en az %25 daha ucuza Almanya’dan satın alınabiliyor. Bu durum Türkiye’ye gidenlerin Alman ürünlerini yanlarında getirmek yerine Türkiye’ye götürmelerine neden oluyor.

Emekli Maaşları ve Almanya-Türkiye Fiyat Farkı

Almanya’da emekli maaşları temmuz ayı itibariyle ortalama %4.3 artacak. Ancak, son fiyatlarla birlikte Almanya’dan Türkiye’ye yerleşenlerin maliyet avantajı giderek azalıyor, çünkü Almanya artık Türkiye’den daha ucuz hale geliyor.

İlgili Yazılar