Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Almanya’da İflas Eden Şirketlerin Sayısı Yüzde 41 Arttı

Almanya’da İflas Eden Şirketlerin Sayısı Yüzde 41 Arttı

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
22 0

Falkensteg Verilerine Göre Yapılan Analize Göre

Almanya’da bu yılın ilk yarısında iflas eden orta ve büyük ölçekli şirketlerin sayısında dikkat çekici bir artış yaşandı. Alman ekonomi gazetesi Handelsblatt’ın haberine göre, 2024’ün ocak-haziran döneminde yıllık cirosu 10 milyon Euro’nun üzerinde olan 162 şirket iflas başvurusunda bulundu. Bu durum, 2023’ün aynı dönemine kıyasla iflas eden şirketlerin sayısının yüzde 41 arttığını ortaya koydu.

Önemli İsimler Arasında

İflas eden şirketler arasında Münih merkezli Avrupa’nın üçüncü büyük tur operatörü FTI, büyük mağaza zinciri Galeria ve moda şirketi Esprit gibi önde gelen isimler de bulunuyor. Özellikle emlak, otomotiv ve makine mühendisliği sektörlerinde faaliyet gösteren şirketlerin iflaslarının arttığı gözlemleniyor.

Ekonomik Nedenler ve Etkiler

Artan enflasyon, zayıflayan talep, yükselen enerji ve malzeme maliyetleri ile yüksek faiz oranları, Almanya’daki iflasların artmasında etkili olan faktörler arasında yer alıyor. Bu durum, zor durumdaki şirketlerin yeniden yapılandırma şanslarının da azaldığını gösteriyor.

Alman Ekonomisinin Durumu

Alman ekonomisi, imalat sektöründeki zayıflık nedeniyle kırılganlığını koruyor. 2 yıllık durgunluktan çıkan ekonomi, hafif bir büyüme kaydetmiş olsa da belirsizlikler devam ediyor. Alman hükümeti, büyüme beklentilerini hafif bir şekilde revize ederek ekonomik iyileşme işaretleri gördüklerini açıkladı.

İlgili Yazılar