Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Asgari Ücrete Zam Yapılmaması Yüz Binlerce Kişiyi Etkileyecek

Asgari Ücrete Zam Yapılmaması Yüz Binlerce Kişiyi Etkileyecek

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
28 0

Aylık Gelirlerdeki Değer Kaybı Temmuz Ayında Artacak

Milyonlarca çalışanın endişeyle beklediği asgari ücrete zam konusunda belirsizlik devam ederken, mevcut koşullar altında asgari ücretlinin alım gücü temmuz ayında enflasyonun altında kalacak.

Memur ve Emekli Maaşlarında Artış, Asgari Ücrette Durum Farklı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın son anda bir zam sürprizi yapmaması halinde temmuz ayında 4 milyon memurun ve 12 milyon emeklinin aylıklarında %20.3 ile %25.8 arasında bir artış beklenirken, asgari ücretliler ve 10 bin liralık en düşük emekli aylığına hiç zam yapılmayacak.

Asgari Ücretlinin ve Emeklinin Alım Gücü Düşecek

Yılbaşından bu yana enflasyonun %25’i aşmasıyla asgari ücretin alım gücü 13.515 liraya, en düşük emekli aylığının alım gücü ise 7.949 liraya düşecek. Bu durum, asgari ücretliler ve emeklilerin reel gelirlerinin azalacağı ve hayat pahalılığı karşısında kayıplarının artacağı anlamına geliyor.

Özel Sektör Çalışanları da Etkilenecek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, asgari ücrete zam yapılmayacağını açıklarken, bu durum asgari ücretin üstünde maaş alan özel sektör çalışanlarını da etkileyecek. Zamsız geçirilen 6 ayın ardından asgari ücretin alım gücünde %3.487’lik bir düşüş yaşanacak.

Emeklilere Refah Payı Konusunda Henüz Çalışma Yok

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Işıkhan, emeklilere refah payı konusunda henüz bir çalışma olmadığını belirtirken, toplu sözleşme gereği yapılacak artışların olacağını ifade etti.

İlgili Yazılar