Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Avrupa Komisyonu, Çin’den İthal Edilen Elektrikli Araçlara Ek Vergi Uygulayacak

Avrupa Komisyonu, Çin’den İthal Edilen Elektrikli Araçlara Ek Vergi Uygulayacak

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
55 0

AB, Otomobil Üreticilerine Yüzde 25’e Varan Ek Vergi Getirecek

Avrupa Komisyonu, otomobil üreticilerine, Çin’den ithal edilen elektrikli araçlara önümüzdeki aydan itibaren yüzde 25’e varan ek vergiler uygulayacağını bugün bildirecek. AB’nin aşırı sübvansiyonlar nedeniyle gümrük vergilerinin açıklamasının beklendiği belirtiliyor.

AB ve Çin Dışişleri Bakanlığı Konu Hakkında Açıklama Yapmadı

Financial Times‘ta yer alan ve konuya yakın kaynaklara dayandırılan habere göre, AB ve Çin Dışişleri Bakanlığı Reuters’ın sorularına yanıt vermedi. Bir aydan kısa bir süre önce ABD, Çin üretimi elektrikli araçlarına yönelik vergileri dört katına çıkararak yüzde 100’e yükseltmişti.

Avrupalı Otomobil Üreticileri Çinli Rakiplerinden Etkilenebilir

Brüksel’in, Çinli üreticiler ve Çin’den Avrupa’ya otomobil ihraç eden Tesla gibi batılı üreticilerden yapılan ithalat için ABD’ye kıyasla daha düşük oranda vergi belirlemesi bekleniyor. Bu adım, Avrupalı otomobil üreticilerinin Çinli rakiplerinin daha düşük maliyetli elektrikli araçları olumsuz etkilenirken atıldı.

Türkiye’nin de Benzer Bir Karar Aldığı Hatırlatıldı

Türkiye, Çin’den ithal edilen binek araçlara ek vergi kararı almıştı. Resmi Gazete’de yayımlanan düzenlemeye göre, mevcutta elektrikli otomobiller için uygulanan yüzde 40’lık vergi tüm yakıt tiplerindeki araçlar için de uygulanacak. Bu vergi, mevcut yüzde 10’luk gümrük vergisine ek olarak uygulanacak.

İlgili Yazılar