Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Ayakkabı Sanayicileri Uyarıyor: Ayakta Kalamayız!

Ayakkabı Sanayicileri Uyarıyor: Ayakta Kalamayız!

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
56 0

İstihdamda Büyük Kayıp: 100 Bin Kişi Etkilendi

Ayakkabı sektöründe yüksek üretim maliyetleri ve artan ithalatın etkisiyle sektörde ciddi sıkıntılar yaşanıyor. 2022 yılının son çeyreğinden itibaren global resesyon ve yüksek enflasyon nedeniyle üretim kapasitelerinde yüzde 50’lik bir kayıp yaşandı. Son verilere göre sektördeki 10 bin işletmenin kaldığı tahmin ediliyor.

İhracat ve İthalatta Büyük Düşüş Bekleniyor

Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği Başkanı Berke İçten, durumu endişe verici olarak değerlendirerek ihracatın yıl sonunda yüzde 35-40 azalacağını, fabrikaların yüzde 30’unun kapanabileceğini öngörüyor. İthalatın 1.6 milyar dolara ulaşması beklenirken sektör cari açık verebilir.

İşgücü ve Fabrikalar Azalıyor

İçten, sektörde fabrikaların küçüldüğünü, birçok üretim tesisinin ya işçi çıkardığını ya da kepenk kapattığını belirtti. İstihdamda toplamda 100 bin kişiye yakın bir kayıp yaşandığını aktardı.

Rekabetçi Döviz Kuru Önemli

Berke İçten, sektörün önceliğinin rekabetçi döviz kuru olduğunu vurgulayarak, 40-45 TL’lik bir kur seviyesinin ihracatı tutabileceğini ifade etti. Yılın ilk çeyreğinde ihracatın gerilediğini belirten İçten, rekabetin zorlu olduğunu dile getirdi.

İlgili Yazılar