Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Bakan Bolat: Cari Açıkta Önemli Düşüş ve Pozitif Gelişmeler

Bakan Bolat: Cari Açıkta Önemli Düşüş ve Pozitif Gelişmeler

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
41 0

Bakan Bolat’ın Değerlendirmesi

Bakan Bolat, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, mart ayı ödemeler dengesi istatistiklerini değerlendirdi. Cari işlemler açığının geçen yılın mart ayında 5,2 milyar dolar olduğunu, bu yılın aynı ayında ise %13,4 azalışla 4,5 milyar dolar olarak gerçekleştiğini belirtti. Yıllıklandırılmış cari işlemler açığının Mayıs 2023’te 57 milyar dolardan mart 2024’te 31,2 milyar dolara gerilediğine dikkat çekti.

Bakan Bolat’ın İfade Ettiği Diğer Veriler

Bakan Bolat, son 10 ayda dış ticaret açığının %22 azalarak 91,9 milyar dolara gerilediğini ve ihracatın ithalatı karşılama oranının %73,7’ye yükseldiğini belirtti. Yıllıklandırılmış dış ticaret açığının %22 azalarak 91,9 milyar dolara düştüğünü vurguladı.

Mayıs 2024 Beklentileri

Bakan Bolat, açığın Mayıs 2024’te 30 milyar doların altına gerilemesinin beklendiğini ifade etti. Hizmet ihracatındaki artışın dış ticaret açığındaki gerilemeye destek verdiğini ve hizmet gelirlerinin rekor kırdığını söyledi.

Bakan Bolat’ın Sonuç Değerlendirmesi

Bakan Bolat, dış ticaret dengesindeki pozitif gelişmelerin ekonomik büyümeyi desteklediğini ve cari işlemler açığındaki düşüşün devam edeceğini belirtti. 2024 yılında ihracat artışının ve ithalat azalışının devam etmesiyle dış ticaretin ekonomik büyümeye olumlu katkı sağlaması öngörüldüğünü ifade etti.

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek’in Açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, cari açıktaki düşüşü değerlendirerek, programlarının başarılı olduğunu belirtti. Dış finansmana erişimin arttığını ve rezervlerde iyileşme beklediklerini paylaştı. Bu durumun makro finansal istikrarı güçlendireceğini ve dezenflasyon sürecine katkı sağlayacağını söyledi.

İlgili Yazılar