Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Bakanlık Ekipleri Kurban Bayramı Öncesi Denetimleri Yoğunlaştırdı

Bakanlık Ekipleri Kurban Bayramı Öncesi Denetimleri Yoğunlaştırdı

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
25 0

Temel Bilgiler ve Denetim Konuları

Bakanlığa bağlı ekipler, Kurban Bayramı öncesinde temel gıda ve ihtiyaç ürünlerindeki talep artışını göz önünde bulundurarak denetim çalışmalarını hızlandırdı. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Konya, Adana, Kocaeli, Mersin, Kayseri, Manisa, Samsun, Balıkesir, Aydın, Tekirdağ, Van, Sakarya, Muğla, Denizli ve Eskişehir şehirlerinde marketlerde haksız fiyat artışı ve etiket denetimi gerçekleştirildi.

Denetim Detayları ve Açıklamalar

Ekipler, ürünlerin etiket fiyatı ile kasa fiyatı arasındaki farkı kontrol etti. Ayrıca, etiket fiyatının değişim tarihine ve ürünün önceki fiyatına bakıldı. Manav reyonundaki meyve ve sebzelerin menşei ve geliş fiyatı bilgileri Hal Kayıt Sistemi üzerinden incelendi. Denetimlerin yoğun şekilde devam edeceği belirtildi.

Ankara Ticaret Müdür Vekili Elif Tan, fiyat etiketlerinde yer alması gereken bilgilerin kontrol edildiğini ve etiket ile kasa fiyatlarının uyumlu olup olmadığının incelendiğini vurguladı. Denetimlerin devam edeceğini aktardı.

İzmir İl Ticaret Müdürlüğü ekipleri, marketlerde ürünlerin etiket ve kasa fiyatlarını karşılaştırdı, evrak kontrolü yaptı ve son 3 aylık fiyatları inceledi. Turistik ilçeler de dâhil olmak üzere kent genelinde denetimler gerçekleştirildi.

Aydın’da yapılan denetimlerde, ürün fiyatları karşılaştırıldı ve meyve-sebze reyonlarındaki ürünlerin bilgileri Hal Kayıt Sistemi’nden sorgulandı.

Yetkililerin Açıklamaları ve Cezalar

Ticaret Müdürleri ve ekipler, şikayet üzerine de denetimler yapıldığını ve marketlerde iyileşmeler yaşandığını belirtti. Antalya Ticaret Müdürü Halil Özşahan, kasa ile raf fiyatlarının kontrol edildiğini ve denetimlerin tüm ilçelerde sürdürüldüğünü ifade etti.

Bursa Ticaret Müdürü İsmail Aslanlar, fahiş fiyat uygulayanlara kesilen cezalar hakkında bilgi verdi. Üretici, tedarikçi ve perakende işletmelerin cezalarını açıklarken, Ticaret Bakanlığı’nın denetimlerinin devam edeceğini vurguladı.

İlgili Yazılar