Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Balıkesir’in Ayvalık İlçesinden Midilli Adası’na Geçişlerde Tatilci Yoğunluğu Devam Ediyor

Balıkesir’in Ayvalık İlçesinden Midilli Adası’na Geçişlerde Tatilci Yoğunluğu Devam Ediyor

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
37 0

Ayvalık Deniz Hudut Kapısı’nda Uzun Kuyruklar Oluştu

Midilli Adası’na feribotla geçişlerde Kurban Bayramı arifesinde başlayan tatilci yoğunluğu devam ediyor. İstanbul, İzmir, Bursa, Ankara, Muğla, Balıkesir, Manisa ve Kocaeli gibi büyükşehirlerden gelen tatilciler, turizm acentelerinin ilave seferlerle hizmet verdiği geçişler için Ayvalık Deniz Hudut Kapısı önünde uzun kuyruklar oluşturuyor. Kapıda vize uygulamasının da etkisiyle geçişler arttı, arife gününden bu yana geçenlerin sayısı 8 bine yaklaştı. Bayram süresince 10 bin kişiden fazla tatilcinin Midilli’ye geçmesi bekleniyor.

Diğer Adalarda da Yoğunluk Var

Deniz ulaşımı firması sahibi Ali Jale, tatilci yoğunluğunun Ege Denizi’nde Midilli’nin yanı sıra kapıda vize uygulamasının geçerli olduğu diğer adalarda da görüldüğünü söyledi. Midilli’ye geçişlerin bayramın ikinci gününden itibaren daha da yoğunlaştığını belirten Jale, Ayvalık-Midilli feribot hattının her geçen gün artan bir ilgiye sahip olduğunu belirtti. Kapıda vize uygulamasıyla Midilli’ye geçen tatilcilerin sayısının normal dönemlere göre yüzde 10-15 daha fazla olduğunu belirtti.

Kapıda Vize Uygulaması ve Yoğunluk

Ali Jale, kapıda vize uygulamasının prosedürü olduğunu ve Yunan otoritelerinin firmalara günlük yolcu kotası verdiğini belirtti. Her gün 80 yolcu geçişine izin verilen firmaların, bu sayıyı aşamadığını ve dolayısıyla günde 250’ye yakın tatilcinin vizeden yararlandığını ifade etti. Midilli’ye turlar düzenleyen firmanın yetkilisi Birol Canolu da bayram arifesinden bu yana yoğunluğun sürmesinin şaşırtıcı olduğunu dile getirdi.

Manisa’dan gelen Onur Doluca, ailesiyle birlikte Midilli’yi tercih etmelerinde kapıda vize uygulamasının etkili olduğunu belirtirken, İstanbul’dan gelen Beyza Keskin ise Midilli’yi tercih etmelerinde kentin yakınlığının yanı sıra kolay vize uygulamasının da rol oynadığını vurguladı.

İlgili Yazılar