Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Bazı Tarım Ürünlerinde Ticari Kalite Denetimi Yönetmeliği Değişti

Bazı Tarım Ürünlerinde Ticari Kalite Denetimi Yönetmeliği Değişti

haberci haberci - - 1 dk okuma süresi
46 0

Bakanlıkça Yayımlanan Tebliğ İle İhracatta Değişiklik Yapıldı

Türkiye’de tarım ürünlerinin ihracatında yaşanan değişiklikler için yeni bir adım atıldı. Resmi Gazete’de yayımlanan “Bazı Tarım Ürünlerinin İhracatında ve İthalatında Ticari Kalite Denetimi Tebliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ” ile önemli düzenlemeler hayata geçirildi.

İhracatta Kalite Denetimi Artırıldı

Yurt dışında Türk tarım ürünlerinin rekabet gücünü artırmak ve katma değerli ihracatı desteklemek amacıyla tebliğde değişiklik yapıldı. Geleneksel tarım ürünleri arasında yer alan yaş meyve ve sebzelerin ticari kalite kontrolü daha detaylı bir şekilde gerçekleştirilecek.

Yeni Ürünler Denetim Kapsamına Alındı

Şeftali standartlarındaki değişikliklerin yanı sıra, özellikle ihracatta yaşanan artış göz önüne alınarak nektarin ve brokoli de denetim kapsamına alındı. Bu sayede, Türk tarım ürünlerinin uluslararası pazardaki konumunun güçlenmesi hedefleniyor.

Tıbbi Tanı Kitleri İthalatına İlişkin Tebliğ Kaldırıldı

Ayrıca, “Tıbbi Tanı Kitlerinin İthaline İlişkin Tebliğ” yürürlükten kaldırıldı. Bu kararın sağlık sektöründe etkileri ve alternatif düzenlemeler konusunda ilerleyen süreçte açıklamalar yapılması bekleniyor.

İlgili Yazılar