Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Birleşik Kamu İş Genel Mali Sekreteri Hasan Kütük, Tasarruf Tedbirleri Genelgesi Hakkında Danıştay’da Dava Açtı

Birleşik Kamu İş Genel Mali Sekreteri Hasan Kütük, Tasarruf Tedbirleri Genelgesi Hakkında Danıştay’da Dava Açtı

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
50 0

Genel Mali Sekreter Kütük, Tasarruf Tedbirlerinin Kamu Emekçilerine Yük Olduğunu Belirtti

Birleşik Kamu İş Genel Mali Sekreteri Hasan Kütük, Cumhurbaşkanlığı genelgesi kapsamında açıklanan ”Personel giderleri” ve ”Personel servisi hizmetine ilişkin giderler” konularında Danıştay’da dava açıklarını yaptı. Kütük, ”Kamu tasarrufu tedbirleri açıklandı, ancak fatura yine halka ve kamu emekçilerine kesilmiştir” dedi. Ayrıca, kamuya personel alımının emekli sayısı ile sınırlandırılmasının kamu hizmetlerini olumsuz etkileyeceğini vurguladı.

Kazanılmış Hakların Ortadan Kaldırılması Eleştirisi

Servis araçlarının kaldırılmasıyla toplu sözleşme ile elde edilen kazanımların ortadan kaldırılacak olmasının kamuda çalışan kişiler için ek ulaşım harcamalarını beraberinde getireceğini ifade eden Kütük, genelgede yer alan düzenlemelerin Anayasa’ya, kanunlara ve toplu sözleşmelere aykırı olduğunu savundu. Bu durumun kamu hizmetlerinde aksaklıklara ve güvenlik sorunlarına yol açabileceğini belirtti.

İş Güvenliği ve Barışını Tehlikeye Atacak Kararlar

Kamuya personel alımının emekli sayısı ile sınırlandırılmasının kamu hizmetlerini verilemez hale getireceğini ve teknik personel yetersizliği yaşayan kurumların işleyişini daha da zorlaştıracağını dile getiren Kütük, bu kararların iş güvenliğini ve barışını da olumsuz etkileyeceğini belirtti. Ayrıca, servis araçlarının kaldırılmasıyla çalışanların ek ulaşım masraflarıyla karşılaşacak olmalarının zorlu çalışma koşullarını daha da ağırlaştıracağını vurguladı.

Dava Dilekçesinde Yürütmenin Durdurulması İsteniyor

Danıştay’da açılan davanın dilekçesinde, genelgede yer alan bazı maddelerin yürütmesinin durdurulması ve iptali talep ediliyor. Dilekçede, söz konusu düzenlemelerin Anayasa’ya, kanunlara ve uluslararası sözleşmelere aykırı olduğu ve kamu ile bireyler açısından telafisi imkansız zararlara yol açabileceği belirtiliyor.

İlgili Yazılar