Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. BM Eski Bağımsız Uzmanı, AB Komisyonu Başkanı Von der Leyen Hakkında Suç Duyurusunda Bulundu

BM Eski Bağımsız Uzmanı, AB Komisyonu Başkanı Von der Leyen Hakkında Suç Duyurusunda Bulundu

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
28 0

Alfred de Zayas, AB Komisyonu Başkanı Von der Leyen’i UCM’ye Şikayet Etti

GIPRI’nin başını çektiği girişimin öncülüğünde, Birleşmiş Milletler eski Bağımsız Uzmanı Alfred de Zayas, kişisel internet sitesinde yayınladığı basın bildirisinde, Gazze ve işgal altındaki Filistin topraklarındaki suçlara iştirak ettiği gerekçesiyle AB Komisyonu Başkanı Von der Leyen hakkında Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne suç duyurusunda bulundu.

İddialara Göre Von der Leyen, İsrail’e Verdiği Destekle Suç İşlemiş Olabilir

Açıklamada, Von der Leyen’in İsrail’e verdiği koşulsuz askeri, ekonomik, diplomatik ve siyasi desteğin, Gazze’de işlenen savaş suçlarına ve devam eden soykırıma olanak sağladığı iddia edildi. UCM’den, Von der Leyen hakkında soruşturma yapılması talep edildi ve AB Komisyonu Başkanı’nın İsrail’e sağladığı askeri desteğe etkili bir rol oynadığı vurgulandı.

Von der Leyen Eleştirilerin Hedefinde

7 Ekim 2023’ten bu yana aşırı İsrail yanlısı duruş sergilediği gerekçesiyle eleştirilen Von der Leyen, İsrail’e verdiği koşulsuz desteği nedeniyle sık sık eleştiri alıyor. AB çalışanlarının oluşturduğu bir mektupta, Von der Leyen’in İsrail politikasını gözden geçirmesi ve sivil yaşamın korunması için çağrıda bulunması istenmişti. AB’nin başkenti Brüksel ve Avrupa’da düzenlenen Filistin’e destek gösterilerinde Von der Leyen’in eleştirildiği ve protestocuların hedefinde olduğu belirtiliyor.

İlgili Yazılar