Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. BM, Mavi Hat’ta Artan Gerginlik İçin Uyardı

BM, Mavi Hat’ta Artan Gerginlik İçin Uyardı

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
32 0

BM Sözcülük Ofisi’nden Yapılan Açıklama

Birleşmiş Milletler (BM) Sözcülük Ofisi’nden konuya ilişkin yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, bölgede gerginliğin artmasının engellenmesi gerektiğine işaret edilerek, yanlış bir hesaplamanın ani bir şekilde bölgesel patlamaya yol açabileceği vurgulandı.

İtidal Çağrısı ve Diplomatik Çözüm

Açıklamada, “BM, Mavi Hat’ta artan gerginlikten derin endişe duyuyor. Dün karşılıklı gerçekleşen mübadele, kapsamlı savaş riskini artırıyor.” ifadesi kullanılarak itidal çağrısı yapıldı. Diplomatik çözümün tek seçenek olduğunun altı çizilirken, tarafların çatışmaya son vermeleri ve BM Güvenlik Konseyinin ilgili kararını uygulamaları talep edildi.

Gerginlik Nedeniyle Endişe Artıyor

Mavi Hat’ta gerginlik Gazze Şeridi’ne 7 Ekim’den bu yana saldırılarını sürdüren İsrail, kuzey sınırında da Lübnan Hizbullah ile çatışıyor. İsrail ile Lübnan arasında “Mavi Hat” olarak tabir edilen sınır hattında son haftalarda gerginlik tırmanıyor.

İsrail’in Açıklamaları ve Saldırıları

İsrail ordusu, 18 Haziran’da Lübnan’a yönelik olası bir saldırıya ilişkin “operasyonel planı” onayladığını duyurmuştu. İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz da 21 Haziran’da yaptığı açıklamada, Hizbullah’ın İsrail topraklarına ve vatandaşlarına yönelik saldırılarına izin verilemeyeceğini ve gerekli kararları yakında alacaklarını ifade etmişti. İsrail ordusunun 8 Ekim’den bu yana Lübnan’a gerçekleştirdiği saldırılarda şu ana kadar 358…

İlgili Yazılar