Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. BM Yetkilisi: İsrail’in Gazze’ye Yardım Engelleri Hayat Kurtaracak Yardımları Zorlaştırıyor

BM Yetkilisi: İsrail’in Gazze’ye Yardım Engelleri Hayat Kurtaracak Yardımları Zorlaştırıyor

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
34 0

UNRWA Yetkilisi Louise Wateridge’nin Açıklamaları

Birleşmiş Milletler (BM) Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA), Gazze’deki Kıdemli İletişim Görevlisi Louise Wateridge, İngiliz basın kuruluşu BBC’ye verdiği röportajda, İsrail makamlarının Gazze’ye yardımların ulaşmasını engellediğini belirtti. Wateridge, yardımların Gazze’ye ulaşmasını zorlaştıran kısıtlamaların insani müdahaleyi son derece zor hale getirdiğini vurguladı.

UNRWA’nın Çabaları

Wateridge, Gazze’de hayat kurtarıcı yardımlarda bulunabilmek için sürekli ve öngörülebilir yardım girişine ihtiyaç duyduklarını ifade etti. Yardım ekiplerinin yaşadığı zorlukları da anlatan Wateridge, İsrail makamlarından onay almak için büyük çaba harcadıklarını dile getirdi.

Gazze’deki Kritik Durum

Gazze’deki durumu “korkunç” olarak niteleyen Wateridge, binaların enkaza döndüğünü, temiz suyun neredeyse hiç olmadığı ve kaynakların yetersiz olduğu bir ortamda yardımın öneminin arttığını belirtti. Sağlık alanındaki krize de dikkat çeken Wateridge, İsrail kısıtlamaları sebebiyle ilaçların bulunamadığı bir yerde doktorların ne işe yarayacağını sorguladı.

İsrail’in Gazze’deki Saldırıları

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına ilişkin Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, son 24 saatte gerçekleşen saldırılarda 23 Filistinlinin hayatını kaybettiği ve 91 Filistinlinin yaralandığı bilgisi paylaşıldı. İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında ölenlerin sayısının 37 bin 900’e, yaralananların sayısının da 87 bin 60’a yükseldiği açıklandı.

İnsanlık Dışı Muamele İddiaları

İsrail’deki Sde Teima adlı askeri gözaltı merkezinde alıkonulan binlerce Filistinlinin insanlık dışı muamelelere maruz kaldığı iddiaları gündeme geldi. New York Times gazetesinin haberine göre, söz konusu merkezde tutulan Gazzelilerin insanlık dışı muamelelere ve işkenceye maruz kaldığı belirtiliyor.

İlgili Yazılar