Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Bolivya’da Darbe Girişimine İlişkin 17 Kişi Gözaltına Alındı

Bolivya’da Darbe Girişimine İlişkin 17 Kişi Gözaltına Alındı

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
39 0

Bolivya İçişleri Bakanı Eduardo del Castillo’nun Açıklamaları

Bolivya İçişleri Bakanı Eduardo del Castillo, hükümete yönelik darbe girişimine ilişkin basına yaptığı açıklamada, 17 kişinin gözaltına alındığını belirtti. Gözaltına alınanlar arasında görevden alınan General Jose Zuniga ve Koramiral Juan Arnez’in de bulunduğunu açıkladı. Castillo, darbe girişiminin geçen mayıs ayından bu yana planlandığını söyleyerek, “Amaç, Arce hükümetini devirmekti. Bu plan, Zuniga ve Arnez tarafından yapıldı.” dedi.

Devlet Başkanı Arce’den Teşekkür Açıklaması

Bolivya Devlet Başkanı Arce, sosyal medya platformu üzerinden askeri darbe girişimini kınayan liderlere teşekkür etti. Arce, “Demokrasiyi ve Bolivya halkının iradesini her ne pahasına olursa olsun savunacağız.” açıklamasında bulundu. Devlet Başkanı, darbe girişimini kınayan liderlere minnettarlığını dile getirdi.

Uluslararası Toplumdan Tepkiler

Birçok ülke, Bolivya’daki darbe girişimine tepki gösterdi. ABD, durumu yakından takip ettiğini belirterek sükunet çağrısı yaptı. Avrupa Birliği (AB) ise “seçilmiş hükümeti devirmeye yönelik girişimi” kınadı. Türkiye’den yapılan açıklamada da “Her türlü darbe ve askeri müdahaleye karşı olduğumuzu ve meşru hükumetleri devirmeye dönük tüm eylemleri şiddetle kınadığımızı” vurgulandı.

Darbe Girişimi ve Tepkiler

Bolivya Devlet Başkanı Arce, ülkedeki askeri birliklerin usulsüz şekilde harekete geçirildiğini belirterek ordudan demokrasiye saygı göstermesini istemişti. Askeri zırhlı aracın hükümet sarayına zorla girmeye çalışması üzerine vatandaşlara müdahale edilmiş, ancak halkın tepkisiyle askerler birliklerine dönmüştü. Eski komutan Jose Zuniga’nın da aralarında bulunduğu 17 kişi gözaltına alındı.

İlgili Yazılar