Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Bosna Soykırım Kararı Dünya Ülkelerini Böldü

Bosna Soykırım Kararı Dünya Ülkelerini Böldü

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
76 0

Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Adaletin Sağlanmasını İstedi

Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Elmedin Konakovic, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, soykırım mağdurları için adaletin sağlanmasının gerekliliğine vurgu yaptı. 11 Temmuz gününün soykırımın işlendiği gün olarak anılmasının önemine dikkat çekti. Konakovic, çocukların okullarda Srebrenitsa Soykırımı hakkında bilgilendirilmesinin zorunlu olduğunu belirtti.

Slovenya ve Hırvatistan’dan Destek Açıklamaları

Slovenya‘nın Başbakanı Robert Golob, BM Genel Kurulu kararını memnuniyetle karşıladı. Hırvatistan Dışişleri Bakanlığı, uluslararası hukuka saygı göstererek kararı olumlu bulduğunu açıkladı. Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani ve Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bajram Begaj da kararın önemine değindi ve gelecek nesillere önemli dersler verileceğini belirtti. Begaj, bu tarihin soykırımın kınanması için daimi bir anı olacağını dile getirdi.

Sırp Cumhuriyeti ve Sırbistan’dan Tepkiler

Bosna Hersek’teki Sırp Cumhuriyeti Başkanı Milorad Dodik, BM Genel Kurulunda çoğunluğun sağlanamadığını savunarak kararı eleştirdi. Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ise, Sırp bayrağını taşıdığı fotoğrafı paylaşarak gururunu dile getirdi. Karadağlı Sırplar ve Kosova’nın kuzeyindeki Kuzey Mitroviça belediyesi’nde Srebrenitsa ile ilgili destek gösterileri yapıldı.

BM Genel Kurulu’ndan Soykırımı Anma Günü Kararı

Almanya ve Ruanda tarafından sunulan ve Türkiye’nin de destek verdiği karar tasarısı, 193 üyeli BM Genel Kurulunda 84 evet oyuyla kabul edilmişti. Tasarı, 68 çekimser ve 19 hayır oyu almıştı. 11 Temmuz, Srebrenitsa Soykırımı’nı Anma Günü olarak ilan edildi. Srebrenitsa’da 1995’te yaşanan soykırımda en az 8 bin 372 Boşnak erkek katledilmişti.

İlgili Yazılar