Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Brent Petrolün Varil Fiyatı 81,35 Dolara Geriledi

Brent Petrolün Varil Fiyatı 81,35 Dolara Geriledi

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
56 0

Brent Petrol ve WTI Ham Petrol Fiyatlarındaki Son Durum

Dün 82,96 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 81,36 dolar seviyesinde tamamladı. Bugün ise Brent petrolün varil fiyatı, saat 09.26 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,01 düşüşle 81,35 dolar oldu. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 76,82 dolardan alıcı buldu.

ABD’de Enflasyon ve Faiz Endişeleri Petrol Fiyatlarını Etkiliyor

Dünyanın en çok petrol tüketen ülkesi ABD’de enflasyon ve yüksek faiz oranlarına ilişkin belirsizlikler talep endişelerine yol açarak fiyatlardaki hareketlilikte etkili oluyor. ABD Merkez Bankasının (Fed) politika faizini daha uzun süre yüksek tutabileceğine dair endişeler artıyor. Para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed’in eylülde ilk faiz indirimine gitme ihtimali yüzde 48’e geriledi.

ABD’de Benzin Talebinde Artış Bekleniyor

ABD’de yaklaşan yaz dönemiyle benzin talebinin artması beklenirken, ülkenin benzin stoklarının son 2 haftadır düşüş göstermesi bu beklentiyi destekliyor. Stoklardaki azalış, benzin talebinin arttığına yönelik bir işaret olarak yorumlanıyor.

Teknik Analiz ve Beklentiler

Brent petrolde teknik olarak 82,68 ile 84,7 dolar aralığının direnç, 80,66 ile 78,64 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor. Faizlerin yüksek seviyelerde tutulmasının ekonomik büyümeyi engelleyebileceği ve petrol talebini olumsuz etkileyebileceği endişeleri devam ediyor.

İlgili Yazılar