Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Brüksel’de Filistin Krizi Üzerine Ortak Basın Toplantısı

Brüksel’de Filistin Krizi Üzerine Ortak Basın Toplantısı

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
50 0

Yüksek Temsilci Borrell, Filistin Başbakanı Muhammed Mustafa ve Norveç Dışişleri Bakanı Espen Barth Eide Brüksel’de Toplandı

Borrell, Mustafa ve Eide, Brüksel’de ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Gazze ve Batı Şeria’daki Gelişmeler Hakkında Endişe

Borrell, bölgede tırmanan gerilimin ortasında uluslararası toplumun Filistin Yönetimi’ni desteklemesinin kritik olduğunu vurgulayarak, Gazze ve Batı Şeria’daki durumu endişeyle izlediklerini belirtti.

İsrail’in Saldırıları ve Uluslararası Adalet Divanı Kararı

Borrell, İsrail’in Refah’a yönelik saldırılarına dikkat çekerek, Uluslararası Adalet Divanı’nın bu saldırıları durdurması ve insani yardım için sınırları açmasını zorunlu kılan karara rağmen İsrail’in saldırılarını sürdürdüğünü ifade etti.

Filistin’in Bağımsızlığı ve AB’nin Desteği

Borrell, AB’nin Filistin’e desteğini yineleyerek, daha güçlü bir Filistin Yönetimi’nin önemine vurgu yaptı ve uluslararası bir çabaya ihtiyaç olduğunu belirtti.

Filistin Başbakanı Muhammed Mustafa’nın Açıklamaları

Filistin Başbakanı Mustafa, Gazze ve Batı Şeria’daki vahim durumu vurgulayarak, bağımsızlık mücadelesinin daha da yaklaştığını ve uluslararası toplumdan Filistin’in devlet olma hakkını tanımasını istedi.

Norveç Dışişleri Bakanı Espen Barth Eide’nin Çağrısı

Eide, ateşkesin sağlanması ve insani yardımların artırılması gerektiğinin altını çizerek, Filistin hükümetine destek olunması gerektiğini ve tek bir hükümet tarafından yönetilen tek bir Filistin’in önemine dikkat çekti.

İlgili Yazılar