Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Buğday Vadeli Kontratları Düşüşte

Buğday Vadeli Kontratları Düşüşte

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
31 0

Türkiye’nin İthalat Durdurma Kararı, Buğday Fiyatlarını Etkiledi

Chicago borsasında işlem gören buğday vadeli kontratları, Türkiye’nin geçen hafta buğday ithalatını durduracağını açıklamasının etkisiyle kayıplarını artırarak beş hağın en düşük seviyesine geriledi.

Mısır Fiyatları Yükselirken, Soya Fasulyesi Geriledi

Cuma günkü kayıpların ardından mısır fiyatları yükselirken, soya fasulyesi ise geriledi. Singapur’da bulunan bir tahıl işlemcisi, Türkiye’nin buğday arzının yüksek olduğunu belirterek, Karadeniz bölgesinden yapılan ihracatın doğrudan etkileneceğini ifade etti.

Detaylar ve Rakamlar

Chicago borsasında işlem gören buğday vadeli kontratları Cuma günü 6,18 dolar/bushel ile en düşük seviyesini gördükten sonra bugün yüzde 0,4 düşüşle 6,24 dolar/bushel seviyesinde işlem görmektedir. Mısır vadeli kontratları ise yüzde 0,5 artışla 4,51 dolar/bushel seviyesine yükselmiştir. Soya fasulyesi ise yüzde 0,1 düşüşle 11,78 dolar/bushel seviyesine gerilemiştir.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre, Türkiye buğday ithalatını yerli üreticileri korumak amacıyla durdurmuş ve bazı dış ticaret tedbirleri almıştır. Dünyanın beşinci büyük buğday ithalatçısı olan Türkiye, buğday alımlarının çoğunu Rusya’dan yapmaktadır.

İlgili Yazılar