Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. CHP’li Milletvekili: “Türkiye Kara Para Cennetine Döndü”

CHP’li Milletvekili: “Türkiye Kara Para Cennetine Döndü”

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
58 0

MASAK Raporuna Göre Kara Para Aklama Suçlamaları 2 Kat Arttı

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Mali Suçları Araştırma Kurulu’na (MASAK) yapılan şüpheli işlem bildiriminin son 4 yılda 2 kat arttığını belirtti. Ilgezdi, Türkiye’nin kara para cennetine döndüğünü savundu.

Şüpheli İşlem Bildirimi Sayısında Yüzde 41 Artış

Ilgezdi, MASAK’ın 2023 raporunu değerlendirirken, 2023 yılında bir önceki yıla göre yüzde 41’lik bir artış olduğunu açıkladı. 2019’da yapılan bildirim sayısının yaklaşık 2 kat artarak 615 bin 63’e çıktığını belirtti.

Kara Para Aklama Suçları 3’e Katlandı

Ilgezdi’nin verdiği bilgilere göre, 2019 yılında 188 bin 924 kara para aklama suçlamasıyla bildirim yapılmışken, 2023 yılında bu sayı 597 bin 518’e yükseldi. Kara para aklama suçlarındaki artış dikkat çekerken, hakkında şüpheli işlem bildirimi yapılan kişi sayısında da yaklaşık 2 kat artış yaşandığı vurgulandı.

İşlem Yapılan Suçlar Arasında Vergi Kaçırma ve Dolandırıcılık Öne Çıkıyor

2023 yılında MASAK’a yapılan bildirimler arasında en yüksek yüzde vergi kaçırma, kumar, dolandırıcılık ve bilişim suçları gibi suçlar yer aldı. Hakkında şüpheli işlem bildirimi yapılan kişi sayısının ise 2 milyon 837 bin 751’e ulaştığı açıklandı.

Ilgezdi, raporda Türkiye’de kara para aklama suçlarıyla mücadelede artan vakaların endişe verici boyutlara ulaştığını belirtti. Ayrıca, kitle imha silahlarını finanse ettiği tespit edilen kişilerin Türkiye’de mal varlığı olduğunun ortaya çıktığını da ekledi.

İlgili Yazılar