Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Çin, AB’nin Çinli Şirketlere Yönelik Uygulamalarını İnceleyecek

Çin, AB’nin Çinli Şirketlere Yönelik Uygulamalarını İnceleyecek

haberci haberci - - 1 dk okuma süresi
32 0

Çin Ticaret Bakanlığı, AB’nin Uygulamalarını Soruşturuyor

Çin Ticaret Bakanlığı, Avrupa Birliği’nin (AB) Çinli şirketlere karşı yürürlüğe koyduğu uygulamaların “adil” olup olmadığını araştırmak üzere bir soruşturma başlattı.

Soruşturma Detayları

Çin Makine ve Elektronik Ürünler Ticaret Odası (CCME) tarafından talep edilen soruşturmanın 10 Ocak 2025’te sonuçlanması planlanıyor. Ticaret Bakanlığı, bu incelemeyle AB’nin güneş enerjisi, rüzgar enerjisi ve güvenlik ekipmanı gibi sektörlerde faaliyet gösteren Çinli şirketlere yönelik anti-sübvansiyon soruşturmasındaki uygulamaları detaylı bir şekilde değerlendirecek.

AB’nin Açtığı Soruşturmalar

AB, Çin’in şirketlerine verdiği sübvansiyonların rekabeti etkileyip etkilemediğini incelemek amacıyla İspanya, Yunanistan, Fransa, Romanya ve Bulgaristan’da soruşturma başlatmıştı. Çin ise karşılık olarak AB’yi “korumacılık” ile suçlamıştı.

Yeni Gelişmeler

Çin, AB’nin Çinli üreticilere yönelik sübvansiyon soruşturmasının ardından ülkeden ithal edilen elektrikli araçlara ek gümrük vergisi getirmesine karşı DTÖ’de dava açabileceği uyarısında bulunmuştu. AB ise Çin’den ithal otomobillere yeni gümrük vergileri getirmişti.

İlgili Yazılar