Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Çin, PwC’ye Rekor Para Cezası Vermeyi Değerlendiriyor

Çin, PwC’ye Rekor Para Cezası Vermeyi Değerlendiriyor

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
53 0

Çin Maliye Denetçisi PwC’ye Para Cezası ve Faaliyet Askısı Gündemde

Çin, zor durumdaki inşaat şirketi China Evergrande Group’un mali denetçisi PricewaterhouseCoopers’a (PwC) rekor düzeyde para cezası vermeyi ve denetçinin Çin’deki bazı faaliyetlerini askıya almayı değerlendiriyor. Bloomberg haber ajansında yer alan bilgilere göre, para cezasının en az 1 milyar yuan (138 milyon dolar) olabileceği belirtiliyor. Ayrıca, PwC’nin Çin anakarasındaki bazı faaliyetlerinin durdurulabileceği ifade ediliyor.

Çin Maliye Bakanlığı Cezayı Bu Hafta Açıklayabilir

Konuya ilişkin bilgi sahibi kişilere dayandırılan habere göre, Çin Maliye Bakanlığı’nın bu hafta içinde söz konusu cezayı açıklayabileceği belirtiliyor. Ancak, PwC ve Çin Maliye Bakanlığı, haberle ilgili sorulara henüz yanıt vermedi.

PwC’nin Durumu

Birkaç yıl öncesine kadar Çin’in en büyük gayrimenkul geliştirme ve inşaat şirketi olan Evergrande’ye bağlı ana şirket Hengda’nın, düzenleyici kurum tarafından 564 milyar yuan fazla gösterilen satış gelirleriyle ilgili skandalın ardından PwC’nin denetim süreci gözlem altında. PwC, 2023 yılının başlarına kadar 14 yıl boyunca Evergrande’nin mali denetçiliğini üstlenmişti.

Evergrande’nin PwC ile yaşanan anlaşmazlıklar nedeniyle denetçi değişikliği kararı aldığı daha önce bildirilmişti. Hong Kong sermaye piyasaları düzenleme kurumu, PwC ile ilgili denetim eksikliklerini dile getiren bir ihbarın ardından Nisan ayında PwC aleyhine inceleme başlatmıştı. Bu sürecin sonunda Hong Kong mahkemesi, Evergrande’nin yabancı alacaklılarına borçlarını ödeyemediği gerekçesiyle tasfiyesine karar vermişti.

İlgili Yazılar