Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Çukurova’da Aşırı Sıcaklar Tarımı Olumsuz Etkiliyor

Çukurova’da Aşırı Sıcaklar Tarımı Olumsuz Etkiliyor

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
30 0

Çukurova’da Tarımsal Üretim Zorlukla Devam Ediyor

‘Türkiye’nin önemli tarımsal üretim merkezlerinden Çukurova’da aşırı sıcaklar, hem ürünleri hem de tarım işçilerini olumsuz etkiliyor. Pamuktan buğdaya, çeşitli sebzelerden meyvelere çok sayıda ürünün yetiştirdiği Çukurova’da 40 dereceyi aşan sıcak hava etkili oluyor. Karpuz, kavun, domates ve biber gibi ürünlerin toplanması için mevsimlik işçilerin mesaisini sürdürdüğü Çukurova’da ayçiçeğinde de hasada yaklaşıldı.’

Bitkilerdeki Stres Artıyor

Çukurova’da aşırı sıcaklar nedeniyle bitkiler strese giriyor. Karataş Ziraat Odası Başkanı Mustafa Yeşilyaprak, sıcakların narenciye, domates ve biber gibi ürünlerin zarar görmesine neden olduğunu belirtti. Bitkiler, sıcak hava sebebiyle strese girip meyvelerini dökmeye başlıyor. Ayçiçeği üreticisi Abdullah Kaçar da aşırı sıcakların ayçekirdeği büyümesini olumsuz etkilediğini ifade etti.

Verimde Düşüş Bekleniyor

Ürünlerin zarar görmesi nedeniyle Çukurova’da verimde düşüşler bekleniyor. Tarım işçileri de aşırı sıcaklar altında çalışmak zorunda kalarak büyük zorluklar yaşıyor. Çapa yapan işçilerden Gülbahar Canbolat ve Cuma Karal, sıcak hava koşullarının çalışmalarını olumsuz etkilediğini dile getirirken, uzun yıllardır tarımda çalışan Mehmet Örçin ise bu yılki sıcaklıkların daha önce yaşanmadığı kadar yüksek olduğunu belirtti.

İlgili Yazılar