Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Halktan Enflasyon Konusunda Sabır İstiyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Halktan Enflasyon Konusunda Sabır İstiyoruz”

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
28 0

Erdoğan, Enflasyon Tahminlerini Paylaştı

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kazakistan dönüşü gazetecilerin sorularını yanıtlayarak halktan enflasyon konusunda sabır istedi. Erdoğan, haziran ayında düşüş trendinin başladığı enflasyonun temmuzda düşük 60’lı, ağustosta ise yine düşük 50’li bir rakam olacağını belirtti. “Haziran ayında yıllık bazda enflasyonda düşüş başladı ama Temmuz’da yani 60’lı rakamlar diyorum ama öngörmek mümkün değil. Muhtemelen düşük 60’lı rakam olacak. Ağustos’ta yine düşük 50’li bir rakam olacak. Ve muhtemelen büyük ihtimalle Eylül enflasyonu açıklandığında 50’nin bir tık altı olabilir. Bizim öngördüğümüz politika bu çerçevede” ifadelerine yer verdi.

Sabrın Önemi ve Programın Başarısı

Erdoğan, enflasyona ilişkin açıklamasının devamında şunları kaydetti: “Biraz sabra ihtiyacımız var. Enflasyonda düşüş daha yeni başladı. Hızlanarak devam edecek. Biz inanıyoruz. Bu hedefler başlangıçta iddialı görüntü ama hedefleri başaracağımıza gerçekten samimi bir şekilde inanıyoruz. Programımız çalışıyor. Başlangıçta program yok dediler, sonra bu program çalışmaz dediler, sonra para geliyor ama bu sıcak para dediler. Sürekli bir kulp, bir hata üzerinde yoğunlaşıyorlar. Tabii ki sorunlarımız var ama bu sorunları çözecek güçlü bir siyasi irade var.”

Enflasyonun Etkileri ve Çözüm Yolunda Adımlar

Erdoğan, en büyük sorunun hayat pahalılığı olduğunu vurgulayarak, “En adaletsiz vergi enflasyon. O nedenle dar gelirlilerimize, asgari ücretlimize, emeklilerimize yapacağımız en büyük iyilik popülizm yapmadan enflasyonu kalıcı bir şekilde tekrar tek haneye düşürmek. Vatandaşımızın kalıcı olarak refah seviyesini yükseltmek. İnşallah son çeyreğe girerken bu işi çözüme kavuşturmuş olarak Allah’ın izniyle gireceğiz.” şeklinde konuştu.

İlgili Yazılar