Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ve Cushman & Wakefield |TR International İşbirliğiyle Türkiye’nin Lojistik Sektörüne Yönelik Önemli Rapor Yayınlandı

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ve Cushman & Wakefield |TR International İşbirliğiyle Türkiye’nin Lojistik Sektörüne Yönelik Önemli Rapor Yayınlandı

haberci haberci - - 3 dk okuma süresi
31 0

“Lojistik Pazar Görünümü Türkiye 2024” Raporu Detaylarıyla Açıklandı

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi işbirliğiyle Cushman & Wakefield |TR International tarafından hazırlanan “Lojistik Pazar Görünümü Türkiye 2024” raporu, Türkiye’nin lojistik sektöründeki yüksek potansiyeli ve uluslararası yatırımcılara sunduğu fırsatları detaylı bir şekilde ortaya koyuyor.

Rapor, Türkiye’nin Lojistik Alanındaki Önemli Avantajlarına Işık Tutuyor

Raporda, Türkiye’nin ekonomik ve stratejik konumu, lojistik sektör verileri, altyapı projeleri, yatırım bölgeleri, talep ve pazar koşulları, ortak piyasa uygulamaları, ticaret rotaları, teşvikler ve küresel trendler gibi konular detaylı bir şekilde ele alınıyor. Türkiye’nin lojistik sektöründe öne çıkan maliyet ve verimlilik avantajları, uluslararası yatırımcılar için önemli bir pazar fırsatı olarak vurgulanıyor.

Türkiye’nin Lojistik Pazarı 100 Milyar Dolara Ulaştı

Raporda yer alan verilere göre, Türkiye 2023 verilerine göre 50 ülkenin değerlendirildiği “Agility Gelişmekte Olan Piyasalar Lojistik Endeksi”nde 11. sırada yer alıyor. Ülkenin 100 milyar dolarlık lojistik pazarıyla küresel lojistik ihracatının yüzde 2,5’ini aldığı belirtiliyor. Türkiye, stratejik konumu, lojistik kapasitesinin artması, altyapı yatırımları, ekonomik büyüme ve geniş iş gücü havuzuyla taşımacılık ve lojistik için küresel bir merkez olma potansiyeli taşıyor.

Uluslararası Devler Türkiye’ye Yatırım Yapmaya Devam Ediyor

Rapora göre, e-ticaretin hızlı büyümesi ve yeni lojistik koridorlar sayesinde birçok uluslararası firma üretim hatlarını Türkiye’ye taşıma niyetinde. Örneğin, Çinli otomotiv şirketi Skywell Türkiye’ye 1,6 milyar dolarlık yatırım yapacağını duyururken, Amazon Türkiye’deki ilk lojistik merkezini açıyor. Bu durum, Türkiye’nin lojistik sektöründe geleceğe yönelik büyüme potansiyelini gösteriyor.

Türkiye, Akıllı Depolama ve Yeşil Lojistik Uygulamalarıyla Öne Çıkıyor

Raporda, Türkiye’nin akıllı depolama alanlarına duyulan ihtiyacı karşılamak için teknolojiye ve otomasyona yapılan yatırımların arttığı vurgulanıyor. Ayrıca, Türkiye’nin Avrupa Yeşil Mutabakatı’na dahil olmasıyla çevreci pazarlar arayan uluslararası yatırımcılar için önemli fırsatlar sunduğu belirtiliyor. Ülkenin küresel lojistik üssü olma potansiyeline de dikkat çekiliyor.

İlgili Yazılar